Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Mahkeme, işçileri haklı buldu

Mahkeme, işçileri haklı buldu
Mahkeme, işçileri haklı buldu Küçük Menderes
Bu içerik 1975 kez okundu.
Advert

Kiraz Belediyesi'ne ait Belmar Ltd. Şti. bünyesinde çalışırken ekonomik gerekçelerle iş akitlerine son verilen 18 işçiden Barış Gök, Hasan Keser, Özgür Yasin Kabakoğlu, Serpil Tekbıçak, Yavuz Akdemir, Ayhan Özdeveci ve Metin Kerem, işe iade talebiyle dava açtı. Kiraz Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, işçiler lehine karar verdi. Yedi işçinin işe iadesine hükmedildi. Ancak Kiraz Belediyesi ile Belmar, kararın temyizi için başvuruda bulundu. Dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi, belediye ve şirket tarafından yapılan istinaf başvurusunu esastan reddetti. Mahkeme, belediyenin; 'İşçilerin ekonomik nedenlerden dolayı işten çıkarıldığı, mevcut zararın giderilmesi için işçilerin işlerine son verildiği' savunmasını yeterli bulmadı. Kararda işletmenin mali zararının işçi ücret maliyetlerinden ziyade ürün alım satım stratejilerindeki hatalardan kaynaklandığı belirtildi. Kararda ayrıca şirket yönetimince 18 işçinin işten çıkarılmasına karar verildiği, bu kişilerin objektif kriterler gözetilerek seçildiği ispatlanamadığı gibi davacının işçileri bir başka pozisyonda neden görevlendirmediği konusunun da izah edilemediği görüşüne yer verildi.
 

Belediyeye ihtarname çekildi
 

İşçilerin avukatı Esin Doğan Metin, işe iade kararının netleşmesinin ardından belediyeye ihtarname çektiklerini söyledi. Metin, "Belediye ve şirketten müvekkillerimizin işe başlamalarını istedik. Yaklaşık iki yıldır bu kişiler işsiz. Gerçekten de mağdur durumdalar. Belediye şirketinin işçileri işe başlatmak için bir aylık yasal süresi vardı ve bu süre doldu. Personelin mağduriyetleri ciddi anlamda devam ediyor. Bu insanların da eve ekmek götürmesi gerekiyor. Belediye, bu işçileri işe başlatmaz ise dört aylık ücreti tutarında işe başlatmama tazminatı ödemesi gerekiyor" dedi.
 

İşçilerin çalışırken de maaşlarının bir kısmını alamadıklarını ileri süren Esin Doğan Metin, şunları söyledi:  "İşçilere düzensiz maaş ödemeleri söz konusu. Bu işçileri normalde hayatın olağan akışına aykırı şekilde bir çalıştırma söz konusu. 'Dayanın eleman alınacak, düzelteceğiz' diyorlar. Saat 07.00'de çalışmaya başlayan işçiler, gece saat 01.00'e kadar çalışmayı sürdürmüş. Yoğun şekilde çalıştıkları halde karşılığını alamamışlar. Belediye, işe almaz veya yasal olarak ödenmesi gereken ücretleri ödemezlerse eğer, o zaman icra takibi başlatacağız."
 

Şirket yetkilileri ise işçileri arayarak görüşmeye çağırdı. Davayı kazanan işçilerin durumu bugün netleşecek.

 

Haber: Emine Hilal ZORLU

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fatih     2018-06-11 Hep kendilerini düşünüyor bu belediye başkanları İnsanların hayatlarıyla oynamayı bayılıyorlar Hak aramak bile suç onların gözünde bir an önce gitmeli kiraz belediye başkanı insanlarda memnun değil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da kaçak akaryakıt iddiası
Kiraz’da kaçak akaryakıt iddiası
Atlar, yeni pistte rahvan koştu
Atlar, yeni pistte rahvan koştu