Advert
Advert
Advert

Nazım Hikmet, etkinlikle anıldı

Nazım Hikmet, etkinlikle anıldı
Nazım Hikmet, etkinlikle anıldı Küçük Menderes
Bu içerik 806 kez okundu.
Advert

Eğitim-Sen Ödemiş Temsilciliği, Nazım Hikmet için bir anma töreni gerçekleştirdi. Ünlü şairin ölümünün 55’inci yıl dönümünde Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik yoğun ilgi gördü. Salonun tıka basa dolduğu gecede ünlü yazar Nazım Hikmet Ran’ın yaşam ve sanat felsefesini yansıtan şiirler okundu.

Hüzün ve coşkunun hakim olduğu gecenin başında bir konuşma yapan Eğitim-Sen Ödemiş İlçe Yürütme Kurulu Üyesi Ulaş Barış Konuk, Nazım Hikmet’in boyun eğmez bir sanatçı kimliğine sahip olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık beş yıldır maalesef her seferinde tekrar ettiğimiz bir cümle var; ‘Zor günler yaşıyoruz.’ Evet zor günlerden geçiyoruz ama şunu çok iyi biliyoruz ki biz bu cümleyi beş yıl değil, 15 yıl daha etsek yine de teslim olmayacağız. Yine de ‘Yenildik, yapacak bir şey kalmadı’ diyecek bir durumda değiliz. Laikliğin yaşam tarzının ötesinde bizzat yaşamın ta kendisi haline geldiği, laikliği ölmemek için savunmak zorunda olduğumuz zamanlardayız ve insanca bir yaşam isteyen, kendisinin ve çocuklarının geleceğinden endişelenen çok büyük bir toplam var bu ülkede.

En iyisi bütün kapılar yüzümüze kapansın. Hatta daha güzeli var: Bütün kapılar, bilhassa demir parmaklıklı olanları üzerimize kapansın, koca bir cezaevine çevirin ülkeyi. Çekirdeğimizi çitleyip televizyonda oynayanlara bakalım, aptal olalım, geride sonradan canınızı sıkacak bir iz bırakmayalım istiyorsunuz. Anladık, kimsenin kimseden haberi olmasın, kimse kimsenin derdiyle ilgilenmesin, haber vermeye çalışanlar, memleketine dertlenen çocuklar, öfkeli hocalar, sendikacılar, hukukçular artık kim varsa ‘büyük düşünmenizi’ engelleyen hepsi bundan böyle hapishanede yaşasın. Orada hayvanlar gibi birbirleriyle bile konuşamadan ömürlerini geçirsinler istiyorsunuz. Biz de bunlarla ilgilenmeyelim, çekirdeğimizle, televizyonumuzla kendi çukurumuzda yaşayalım, siz canınız hiç sıkılmadan ‘projelerinizin’ açılış kurdelelerini kesin. Anladık, böyle istiyorsunuz. Bunları iyice belledik.

“Biz bu memleketin geri kalanıyız”

Biz de bu memleketin geri kalanıyız. Biz, ülke tarihinin en büyük iş cinayetinin, Soma katliamının tanıklarıyız, ülke tarihinin en büyük terör saldırısının, 10 Ekim katliamının tanıklarıyız, beton medeniyetinin kurbanı inşaat işçilerinin her gün ikişer üçer ölüp gitmesinin tanıklarıyız, tarikat yurtlarında çocukların yanarak ölmesinin, istismara, tecavüze uğrayıp diri diri gömülmesinin tanıklarıyız, ‘namus’ adına öldürülen kadınların tanıklarıyız.

Biz, yolcu geçiş garantili ihalelerle birilerinin semirtildiğinin tanığı, dünyanın en çok vergi ödeyen halkıyız. Üç kuruş asgari ücrete talim edip açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan, Soma’da, Ermenek’te, Torunlar’da, madenlerde ve inşaatlarda beşer onar ölenleriz. Sandığa giderken, oy verirken, ‘Hayır’ derken, Gezi’deyken, 7 Haziran’dayken KHK’lerle, OHAL’le yönetilip açlıkla, işsizlikle terbiye edilmek istenenleriz.

İstediğiniz kadar bağırın, istediğiniz kadar azarlayın üniversiteleri boşaltmayacağız. Öldürmeyeceğiz, yaşatacağız, tecavüz ettirmeyeceğiz, çaldırmayacağız. İnsanlık onuruna sahip çıkacağız. Yine bir Haziran’da, çok yakın bir Haziran’da Deniz misali, Pir Sultan Misali, Şeyh Bedrettin misali, Nazım misali hep birlikte, hep bir ağızdan haykıracağız” dedi.

Emekli üyelere plaket ve çeşitli gösteriler

Emekli olan üyelere ilçe temsilciliği yapan Tayfun Bengi, Selim Şahan ve Cengiz Özen tarafından hizmet plaketi verildi. Çağatay Özçelik’in okuduğu Nazım Hikmet şiirlerine müzikle Cem Aslan, Murat Dilber ve Ümit Kesici eşlik ederken Miktat Furkan ve Hülya Yılmaz da danslarıyla renk kattılar. Ercan ve Gökhan Çağıran kardeşlerin Nazım Hikmet şarkılarını seslendirdiği geceyi yaklaşık 300 kişi izledi.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
O bulvarda kiralık dükkan enflasyonu!
O bulvarda kiralık dükkan enflasyonu!