Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Emeğe saygı, sağlığa önem

Emeğe saygı, sağlığa önem
Emeğe saygı, sağlığa önem Küçük Menderes
Bu içerik 685 kez okundu.
Advert

Vatan Partisi Ödemiş İlçe Başkanı Basri Turan, partisinin Milli Hükümet Programı hakkında bilgi vermeyi sürdürdü. Turan, programın başlıklarını şu şekilde anlattı: 

Emek Seferberliği, İşsizliğe Son: Ekonomik, toplumsal ve teknolojik gelişmenin ve iç barışın sağlanabilmesi için emek özgürleştirilecek ve ülkenin insan kaynağı bütünüyle seferber edilecektir. Devlet; belediyeler, kooperatifler ve diğer toplumsal kuruluşlarla işbirliği yaparak yeni tarım alanları açma, toprağı ıslah etme, teraslama, sulama, dağları şenlendirme, orman alanlarını genişletme, denizlerimizi ve ırmaklarımızı koruyarak su ürünlerimizi geliştirme, doğal güzelliklerimizi bütün halkın yararlanmasına elverişli hale getirme, turizmi geliştirme, yol, liman, baraj ve bent yapma gibi yoğun emekli işler yapılmasına önderlik ederek bugün boşta gezen milyonlarca işsize iş ve gelir sağlayacak, üretimi, hizmetleri ve refahı geliştirecektir. 

Yeterli Ücret, Maaş ve Taban Fiyat: Ürün taban fiyatlarının, işçi ücretlerinin, esnaf ve zanaatkar gelirlerinin, memur, emekli ve yetim aylıklarının artırılması yoluyla iç pazarda talep büyütülecek ve refah yükseltilecektir. Herkese parasız sağlık ve eğitim, sağlıklı konut, sağlıklı ve hızlı ulaşım, herkese kültür ve sanat olanağı gibi toplumsal siyasetlerle halka refah sağlanacak ve sanayinin tam kapasiteyle çalışması ve tarım kaynaklarının seferber edilmesi koşulları sağlanacaktır. 

Herkese Sağlıklı ve Güvenli Yaşam: Milli Hükümet; herkese sağlıklı, güvenli, depreme dayanıklı ve uygarca yaşayabileceği bir konut sağlayacaktır. Bu hedefe ulaşmak için konut yapımı planlanacak, kooperatifleşme desteklenecektir. Her yeni yatırım, oluşturacağı konut ihtiyacıyla birlikte ele alınacaktır. Bütün yurttaşlar sosyal güvenlik kapsamına alınacaktır. 

Sağlık alanında her düzeydeki eşitsizliğe son verilecek, herkese nitelikli sağlık hizmeti verilecektir. Sağlık hizmetleri iki yıl içinde parasız hale getirilecek; iş yeri, mahalle, köy ve okul temelinde yeniden örgütlenerek halkın ayağına götürülecektir. Türkiye, bütün bu olanaklara sahiptir. 

Sosyal güvenlik kurumları çökmekten kurtarılacak, hizmet için yeterli hekim ve hastabakıcı görevlendirilecek ve araç gereç tahsis edilecektir. Sosyal güvenlik kurumlarının özel kesimden alacakları hızla tahsil edilecektir. 

İnsan sağlığını piyasaya feda eden, hastayı müşteri olarak gören ve çoğaltan sistem değiştirilecektir. Para kazanmaya değil, hastalıkları önleyici sağlık hizmetine öncelik verilecektir. Halkın sağlık bilgisi, yaygın eğitim kampanyalarıyla geliştirilecektir. 

Sağlık hizmetinin planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesine, sağlık görevlileri ile hizmetten yaralananların etkin katılımı sağlanacaktır. Bu bağlamda hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm getirilecektir. 

Halka Ucuz ve Nitelikli İlaç: Sosyal güvenlik kurumlarına ve halka ucuz ve nitelikli ilaç sağlanacaktır.  Milli Hükümet, milli ilaç sanayisini yabancı ilaç tekellerine karşı koruyacak ve destekleyecektir. Araştırma çalışmaları özendirilecek ve geliştirilecektir. Milli güvenliğin gereği olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün 100 temel ilacı ve aşılar, Türkiye’de üretilecektir. Türkiye'de üretilebilecek ilaçlar, dışarıdan alınmayacaktır. Yabancı ilaçlara ruhsat, sıkı kayıtlara ve süreye bağlanacaktır. Sağlığa zarar veren bilinçsiz ilaç tüketiminin kışkırtılmasına son verilecektir. Halk, bu amaçla eğitilecektir. 

 

Çalışma Hakkı ve İş Güvencesi: En başta gelen hak, yaşama ve geçinme hakkıdır. Milli Hükümet, her yurttaşın yeteneğine göre bir işte çalışmasını garanti eder. Hiç kimse; siyasal görüşü, inancı, ırkı ve cinsiyeti yüzünden işsiz kalmayacak ve işten atılmayacaktır. Angarya yasaktır. Eşit işe eşit ücret uygulanacaktır. 

Çalışma Süresi ve Dinlenme Hakkı: Haftalık çalışma süresi 40 saattir. Yeraltında ve ağır işkollarında bu süre daha da kısaltılacaktır. Bütün çalışanların yılda en az bir ay ücretli dinlenme hakları gerçekleştirilecektir. Milli Hükümet, yurttaşlara dinlenme, eğlenme, siyaset, kültür, sanat ve başka toplumsal faaliyetlerde bulunma ve kendilerini geliştirme olanağı sağlayacaktır. 

Sağlıklı Çalışma: Çalışma hayatında emekçilerin can güvenliğine ve sağlığına öncelik verilecektir. İş yerleri ve fabrikalarda sağlık koşullarına uyulması sağlanacaktır. İnsan sağlığına olumsuz etkileri olan çalışma alanlarında koruyucu ve önleyici önlemler alınacaktır. Kadınların ve 15-18 yaş arasındaki çocukların sağlıklı çalışma koşulları, özel olarak düzenlenecektir.”

Haber: Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da kaçak akaryakıt iddiası
Kiraz’da kaçak akaryakıt iddiası
Atlar, yeni pistte rahvan koştu
Atlar, yeni pistte rahvan koştu