Advert
Advert
Advert

Sahurda mutlaka süt tüketin

Sahurda mutlaka süt tüketin
Sahurda mutlaka süt tüketin Küçük Menderes
Bu içerik 790 kez okundu.
Advert

Uzmanlar, Ramazan ayında süt tüketiminin önemini vurgulayarak, "Bir bardak süt, beş saat tokluk hissi verir. Sahurda süt tüketimi çok önemli" uyarısı yapıyorlar. Prof. Dr. Neriman İnanç, bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı beş saat tok tuttuğunun bilimsel olarak da kanıtlandığını belirterek sahurda süt içilmesini önerdi. Sağlıklı bir oruç için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirten İnanç; sahurda mideyi daha geç terk eden, kan şekerini çok hızlı değiştirmeyecek besinlerin tercih edilmesini önererek şunları söyledi: "Protein içeriği yüksek olan besinler, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Süt, hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissetmemize yardımcı oluyor hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlıyor.

 

ABD'li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü göstererek bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı beş saat boyunca tok tuttuğu belirtiyorlar. Sütün şekeri laktoz, açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı oluyor. Sütün bileşimindeki yağ da midede uzun sürede kalarak tokluk duygusunun uzun sürmesini sağlıyor. Ayrıca Ramazan’da sıcaklarda terle kaybedilen kalsiyum başta olmak üzere mineral ve vitamin gereksinimini karşılanmasına destek oluyor."

 

Kilo almayı engelliyor

 

Ramazan sonrası kilo problemleri yaşandığını belirten İnanç, "Ramazan’da geleneksel mutfağımız incelendiğinde uzun süreli açlıktan sonra kan şekerini yükseltmek amacıyla şerbetli hamur tatlıları yer alıyor. Uzun süreli açlık, bazal metabolik hızda yavaşlamaya neden olmakta ve genellikle Ramazan sonunda kilo alınmaktadır. Sahurda içilen bir bardak sütün dışında eğer tatlı tüketilecek ise az şekerli sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlıların tercih edilmesi kalsiyum ihtiyacımızın karşılanmasına yardımcı olacak ve daha az enerji alarak ramazan süresince kilo almamızı engelleyebilecektir" dedi. 
 

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden