Advert
Advert
Advert

Ödemiş Ticaret Odası’ndan KOSGEB hakkında bilgilendirme

Ödemiş Ticaret Odası’ndan KOSGEB hakkında bilgilendirme
Ödemiş Ticaret Odası’ndan KOSGEB hakkında bilgilendirme Küçük Menderes
Bu içerik 724 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, oda bünyesinde İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermekte olan KOSGEB Hizmet Birimi’nin küçük ve orta ölçekli işletmelere destekleri ile ilgili hizmet sağladığını belirterek yeni desteklerle ilgili bilgilerin KOBİ’lerle paylaşılmasının yararlı olacağını belirtti.

KOSGEB İş Birliği - Güç Birliği Destek Programı

KOBİ’lerin İş Birliği - Güç Birliği anlayışıyla bir araya gelerek ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuar, ortak imalat, ortak hizmet sunumu ve benzeri konular ile orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında hazırlayacakları ortak imalata yönelik projelerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Proje ortağı işletmelerin mevcudiyetlerini koruyarak kurulacak işletici kuruluşa ortak olmaları,
proje ortağı işletmelerin bir kısmı ya da tamamı kendilerini feshederek kurulacak işletici kuruluşa dahil olmaları,
 

Proje ortağı işletmelerin bir kısmı kendilerini feshederek ortaklardan birinin bünyesinde birleşmesi, gerekmektedir. Ayrıca proje başvurusunda en az beş işletmenin bir araya gelmesi şartı aranır. Projenin orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında gerçekleştirilecek olması durumunda ise en az üç işletmenin bir araya gelmesi yeterlidir.

Proje süresi, 6-24 ay olup bölgelere göre destek oranları değişmektedir. Üst destek limiti 300.000 TL geri ödemesiz, 700.000 TL geri ödemeli olmak üzere 1.000.000 TL’dir.

KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı

Program kapsamında desteklenecek proje giderleri, proje teklif çağrısında belirlenir ve belirlenen esaslar dahilinde desteklenecek proje giderlerine kurul karar verir. Ancak gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primleri desteklenmez.

Personel giderleri, net ücret üzerinden desteklenir.

Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider grupları toplamı ile destek türleri, proje teklif çağrısında belirlenen üst limit, oran ve varsa gider kısıtlarını geçmeyecek şekilde kurul tarafından belirlenir.

İşletmelerin proje bütçe tekliflerinin 2017 yılı net satış hasılatını aşmaması gerekecektir.

Destek oranı, tüm bölgeler için %60’tır. Proje çağrısı ile işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.

Son başvuru tarihi ise 22 Haziran 2018.

 

Haber: Emine Hilal ZORLU

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm