Advert
Advert
Advert

Kadınlardan mantar projesi

Kadınlardan mantar projesi
Kadınlardan mantar projesi Küçük Menderes
Bu içerik 1712 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası bünyesinde oluşturulan Kadın Girişimciler Kurulu, özellikle dağ köylerindeki kadınların ekonomik gelir elde etmelerine yönelik projeler üretmeye başladı. Kurulun önceki akşam yapılan toplantısında katılımcılar, konuyla ilgili yaptıkları çalışmaları değerlendirdiler.

 

Ödemiş’e bağlı Hamamköy civarındaki kestane ağaçlarında başlayan dal kuruma hastalığı nedeniyle kestane üreticilerinin zor günler geçirdiklerini belirten kurul başkanı ziraat mühendisi Gülşen Görken, çalışmadan olumlu sonuçlar almaya başladıklarını söyledi. Köyün yüksek rakımda olması nedeniyle mantar yetiştiriciliğine uygun bir iklim bulunduğunu belirten Görken, çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Başkan Gülşen Görkem, Hamamköy’de istiridye mantarı yetiştiriciliği yapan köylü kadınların işi öğrenmeye başladıklarını ve satış bile yaptıklarını söyledi.

 

Ramazan’dan sonra ele alınacak

 

İlçe Tarım Müdürlüğü Personeli Ziraat Mühendisi Hürriyet Demirhan’ın konuyla ilgili bilgisinin bulunduğunu belirten Görken, Ödemiş’ten de yaklaşık 60 kişinin üretim konusunda bilgi sahibi olmak için başvurusunun bulunduğunu söyledi. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili Bayındır ve Kiraz ilçelerinde de çalışma yapıldığını ifade eden Görken, konunun Ramazan’dan sonra genişletilerek ele alınacağını söyledi.

 

Pazar büyürse kooperatifleşme

 

Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Mimar Mualla Akgün de kadın girişimcilere Ticaret Odası bünyesinde Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile bilgiler verilebileceğini söyledi. Bu çalışmaların İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılabileceğini ifade eden Akgün, konu ile ilgilenen kadınların bilinçlendirilebileceğini, küçük aile işletmeciliğinin teşvik edilmesi gerektiğini ve pazar büyürse kooperatifleşme yönteminin benimseyebileceğini söyledi

 

Çevre ilçelerde yaygınlaştırılacak

 

Kiraz ilçesinde üretim yaptıklarını belirten Kırköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Şehriban Palaz da, “Dar gelirli aileler için yaptığımız arayış sonucunda istiridye mantarı üretimi ile karşılaştık. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile beraber yaptığımız proje ile dar gelirli kadınlarımızın evlerinde küçük boş alanlarında tesisler kurarak bu ürünü yetiştirmeleri için tavsiyelerde bulunduk, teşvik ettik. Hep beraber üretime başladık. Kooperatifimiz aracılığıyla da satışını ve pazarını sağlıyoruz. Kadınlarımıza her yönden yardımcı olabilmek için geniş kapsamlı çevre ilçelerde de yaygınlaştırılması için elimizden gelen desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.

 

Haber: Şazenuş Keskin

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çaldede belgesel oldu
Çaldede belgesel oldu
Ahmet Uygan için son görev
Ahmet Uygan için son görev