Advert
Advert
Advert

“Çiftçilerin sorunlarını TBMM’ye taşıyacağım”

“Çiftçilerin sorunlarını TBMM’ye taşıyacağım”
“Çiftçilerin sorunlarını TBMM’ye taşıyacağım” Küçük Menderes
Bu içerik 667 kez okundu.
Advert

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Mehmet Birlik; köylünün, çiftçinin sorunlarını ve çözümlerini çok iyi bildiğini belirterek, “Eğer milletvekili listesine girer ve seçilirsem üreticinin sorunlarını meclise taşıyacağım. CHP’nin iktidarında üretici eski güzel günlerine kavuşacak” dedi.

CHP eski Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Birlik, milletvekili aday adayı olabilmek için geçtiğimiz ay görevinden istifa etmişti. 45 yıllık partili Birlik, milletvekili seçilip TBMM’ye gitmesi halinde yapacaklarını anlattı. Köyde doğup büyüdüğünü ve her gün üreticilerle birlikte olduğunu anlatan Birlik, “Bugüne kadar hiçbir hükümet, çiftçileriyle ilgilenmedi. Çiftçilerin en büyük kooperatifleri hiç desteklemedi. Aksine hep üreticilerden fedakarlık isteniyor. Ege’deki en büyük kooperatif olan TARİŞ bile battı, kimse bu sorunu çözmedi. Türkiye’nin başındaki olan hükümet de bu sorunla hiç ilgilenmedi. Artık bıçak kemiğe dayandı” dedi.

“En büyük sorun üretememek ve ürettiğini pazarlayamamak”
 

CHP’li Birlik, çiftçilerin artık üretemez bir noktaya geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Çiftçi, üretim anlamında destek almıyor. Tarımdaki girdiler çok pahalı. Mazot, gübre, ilaç gibi ürünlerin yanına yaklaşılmıyor. Girdiler, rakip olduğumuz ülkelere karşı korkunç şekilde pahalı. Türk çiftçisinin komşu ülkelerdeki çiftçilerle rekabet olanağı ortadan kalmış durumda. Örnek verirsek pamuk, Ege Bölgesi’nde 550 bin ton üretiliyordu. İhracat bile yapılabiliyordu. Şimdi ise bunun tam tersi oluyor. İnanılır gibi değil. 500 bin ton çekirdeği çıkartılmış pamuk ithal ediliyor. Çiftçi, para kazanamadığı için ekim alanlarını terk etmek zorunda kaldı. Türkiye tarımı üretemiyor. Yabancı ülkelerle rekabet imkansız” ifadelerini kullandı.

“Çözüm, CHP’nin iktidar olması”
 

CHP’nin iktidarında üreticinin tüm sorunlarının aşama aşama giderileceğini altını çizen CHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Birlik, “Üretimin artırılması için tarımın girdilerinin düşürülmesi gerekiyor. Vergiler, çiftçilerin belini büküyor. Örneğin; üreticinin mazotu ucuza alması lazım. CHP iktidarında biz bunu yapacağız. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce, Manisa’da yaptığı konuşmada çiftçiye mazotun litre fiyatını 3 ila 3.5 liradan vereceğinin sözünü verdi. Ben, bu açıklamayı sonuna kadar destekliyorum. Çiftçi, ‘Malımı pazarlayamıyorum, bu girdilerin çok pahalı olmasından para kazanamıyoruz’ diyor. Çiftçi, köylü adeta kan ağlıyor. Eğer böyle giderse Türkiye topraklarını başka ülkelerdeki şirketler satın alıp onlar tarım yapacak. Çünkü çiftçi, köylü para kazanamadığından toprağı ekemiyor. Türkiye’de toprak alım yasası değiştirildi. Dışarıdan gelen biri, istediği kadar toprak alabiliyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi kooperatifleşmek şart. Hem üretim hem tüketim kooperatiflerinin kurulması gerekiyor. 24 Haziran’da CHP’nin iktidarıyla birlikte tarım alanında yeniden bir şahlanma yaşanacak. Türk tarımı üretecek. Üretmezse daha vahim sonuçlar ortaya çıkacak. Bu insanlar, köyde tarım yapamadıkları zaman büyük şehirlere akın edecek” dedi.

“Halk, kendi marketlerinden alışveriş yapacak”
 

CHP’li Birlik, tüketim ve üretim kooperatifleriyle birlikte tarımın İzmir’de daha da gelişeceğini belirterek, “Bunun için mücadele edeceğim. Bugünkü büyük marketlerin benzerlerini kooperatifler aracılığıyla kuracağız. Aracılar ortadan çıkacak. Ürünler, tarladan raflara gelecek. Halk, kendi marketlerinde ucuza alışveriş yapacak. Hem vatandaşımız hem de üreticimiz kazanacak” şeklinde konuştu.

Haber: Emine Hilal ZORLU

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm