Advert
Advert
Advert

Şanlı direnişin 99. yılı kutlandı

Şanlı direnişin 99. yılı kutlandı
Şanlı direnişin 99. yılı kutlandı Küçük Menderes
Bu içerik 697 kez okundu.
Advert

Kurtuluş Savaşı yıllarında sivil direnişte düşmana sıkılan ilk kurşun, aradan geçen 99 yıl sonra Ödemiş’te törenle kutlandı. 99. yıl dönümünü törenleri, pazar günü İlkkurşun Anıtı'nda yapıldı. 

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arından Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan gelen bir manga askerin üç el saygı atışı gerçekleştirmesinin ardından tören, daha sonra anıtın bulunduğu meydanda devam etti. Gerçekleşen törene Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Hüyüktepe, Ödemiş Belediye Başkanı Vekili İsmail Dadal ve ilçedeki sivil toplum kuruluşları katıldılar.

“Türk tarihinde yer tutacak iftiharlarımızdandır”

Törende günün önemini anlatan Ödemiş Belediye Başkan Vekili İsmail Dadal, "Yiğit ordumuz, kahraman efelerimiz 99 yıl önce işgalci güçlere karşı organize olarak Hacı İlyas köyünde mücadele başlatmıştı. Ödemiş’te halk, coşarak kendiliğinden direnişe karar vermiş, silaha sarılarak Hacı İlyas köyünde işgalci, emperyalist düşmana ilk kurşunu sıkmış, Kuva-yı Milliye’nin ilk vuruşmasını burada yapmıştır. 31 Mayıs 1919’da gerçekleştirilen hareketle Ödemişliler, işgale boyun eğmeyeceklerini açıkça ortaya koymuşlardır. Bu direniş, bir ulusun ayağa kalkıp emperyalizme direnmesidir. 15 Mayıs 1919 felaketi, bütün Türklerin ruhunda yas havası ve nihayet haksızlığa karşı bir isyan duygusu yaratmıştı. Bu isyanın öncülüğünü yapanın Ödemiş olması, Kuva-yı Milliye adındaki eseri Ödemişlilerin yazması, Türk tarihinde yer tutacak iftiharlarımızdandır.

Ödemiş, Ulusal Kurtuluş Savaşımızda işgalcilere karşı ilk sivil direnişin ve ilk halk savaşının örgütlendiği yer olma onurunu taşımaktadır. Bu şehrin halkı, ülkemiz işgal altındayken Milli Mücadele ateşini yakan, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için büyük bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır. Eğer bu aşk olmasaydı, bu şehir direnemezdi. Eğer o şehir direnmeseydi, tüm ülkedeki direnişler ateşlenemezdi. Bu şehrin evlatları direndi ve bize unutulmaz bir miras bıraktılar. Bu mirasın adı Türkiye’dir. Bu miras, büyük hayalleri olan insanların mirasıdır. Bu miras, toprağa düşmüş şehitlerin, gazilerin, kahramanların mirasıdır. Bu miras, bu ülkede yaşayan herkesindir.

“Bir kez daha övünüyoruz”

Türkiye; kimliği ne olursa olsun gönlünde vatanseverlik olan, ülkesi için çalışan, fedakarlıkta bulunan, gerektiğinde canını verecek insanlarındır. 15 Temmuz’da olduğu gibi ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alanlara karşı dimdik duruşumuz, hep devam edecektir. Herkes bilmelidir ki bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, milli iradeye, demokrasimize ve devletimize karşı yapılacak her türkü girişim; karşısında milletimizin çelikten iradesini bulacaktır. Biz ve Ödemiş’in genç kuşakları, dedelerimizin emperyalizme karşı çıkması, yiğitçe mücadele etmesiyle her zaman gurur duyduk.  Kurtuluş mücadelesinde şehit ve gazi olan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun! 99 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayıp 9 Eylül 1922’de İzmir’de sona eren dünyadaki ilk bağımsızlık savaşındaki bu başarımızla bir kez daha övünüyoruz” dedi.

Mehteran ve zeybek gösterileri

Ödemiş İlkkurşun Efeleri Derneği Başkanı Orhan Canbak ise efeliğin önemi hakkında konuşmasını yaptı. Program, daha sonra Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi Mehteran Ekibi’nin gösterisi ve zeybek gösterileri ile sona erdi.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm