Advert
Advert
Advert

Bozcayaka’dan Londra’ya uzanan başarı öyküsü

Bozcayaka’dan Londra’ya uzanan başarı öyküsü
Bozcayaka’dan Londra’ya uzanan başarı öyküsü Küçük Menderes
Bu içerik 2039 kez okundu.
Advert

İş bulmak için yollara düşen Yusuf Ata, “Dünya Ustalar Ustası, Şefler Şefi”  olarak köyüne döndü. Ödemiş’e bağlı Bozcayaka’dan iş bulmak için 14 yaşında ayrılan ilkokul mezunu Yusuf Ata, tam anlamıyla bir başarı öyküsüne imza atarak “Dünya Ustalar Ustası, Şefler Şefi” madalya ve diplomasıyla döndüğü köyünün gururu oldu.

Beş yaşında babasını kaybeden Ata’ya anneannesi Ayşe Dinlenmez sürekli destek verdi. 14 yaşına kadar köyde anneannesi ile birlikte kalan bir çocuk babası 66 yaşındaki Yusuf Ata, bu yıl emekli olarak Antalya’ya yerleşti.

Yusuf Ata, başarı öyküsünü şöyle dile getirdi: “Beş yaşımda babamı kaybettim. Anneannem Ayşe Dinlenmez, çok cesur ve aydın bir kadındı. Bana sürekli olarak köyde kalmamamı, başka yerlere giderek hayatımı kurtarmamı önerdi. Ben de onun sözlerine uyarak cesaretlendim. Mutlaka köyden kurtulmam gerektiğine kendimi inandırdım. Anneannem bana o zamanın parasıyla 50 lira verdi. O parayla Ödemiş’e geldim. Bir pastane, daha sonra bir mandırada çalıştım ama hedefim bu değildi. Hedefim, daha büyük işlerde çalışmaktı. İlkokul mezunu olmama rağmen kendime güvenim büyüktü. İzmir’e gittim. Orada da pastanede çalıştım. Ama bu da bana yeterli değildi. O zaman İzmir’de Otelcilik ve Turizm Okulu açıldı. Sınavlara girdim ve başarılı oldum.  Büyük Efes Oteli’nde çalışmaya başladım. Askerden sonra İzmir’deki seçkin restoranlarda mesleğimi ilerlettim.

1975 yılında 4000 lira maaşla Kuşadası Otel Akman’da şef olarak göreve başladım. Bu arada Libya’daki bir inşaat firmasına eleman aranıyordu, başvurdum. 500 kişinin çalıştığı şirkette şef olarak çalışmaya başladım. 1979 yılında Frankfurt’a geçtim. Otellerde çalışmaya başlayarak kariyerimi yükselttim. Daha sonra Ankara Hilton Oteli’nde çalıştım. Kuşadası Fransız Tatil Köyü, İspanyol Hiber Otel’de çalıştım. Bana bu çalışmalarımdan dolayı Londra World Master Chefs Society tarafından en büyük ustalık ve şeflik madalyası ile diploması verildi. Londra’da dünyanın her tarafında geçerli olan otelcilik ve aşçılık diplomasını almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu yıl emekli oldum ve Antalya’ya yerleştim. İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyorum.”

Haber: Yüksel Balcı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Tarım Bakanlığı’nda Gökçenli Genel Müdür
Tarım Bakanlığı’nda Gökçenli Genel Müdür