Advert
Advert
Advert

Selçuk’a yakışan tesis

Selçuk’a yakışan tesis
Selçuk’a yakışan tesis Küçük Menderes
Bu içerik 577 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Selçuk'ta yaptırılan ve benzerlerinden farklı olarak tamamen kapalı sistemle çalışacak evsel katı atık transfer istasyonu törenle hizmete girdi. İzmir'de bir ilk olan modern tesisin açılış töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Selçuk'ta açılışı yapılan katı atık transfer tesisinin kapalı sistem özeliğiyle bir ilk olduğunu dile getirerek, “Enerjisini güneşten sağlaması, yağmur sularının yeniden kullanımı gibi özellikler taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kenti yönetirken aklın ve bilimin rehberliğinde yoluna devam ediyor. Bunu yapmazsanız, çağa ayak uyduramazsanız, kentinizi de kalkındıramazsınız. Yaşanacak bir çevreyi sağlamadan, yaşam kalitesini yükseltmeniz mümkün değildir. Zaman zaman kentleşme tarihi boyunca kentler çok farklı özellikler sundu. Bazen sanayi, bazen kültür, sanat, finans merkezi özellikleri öne çıktı. Ama bugün kentlerin en fazla öne çıkan farklılığı, çevre yatırımları. 14 yıllık mücadeleden sonra geldiğimiz noktada İzmir, Türkiye'nin yaşam kalitesini artırmış, yaşanacak bir numaralı kentidir. Sanayi, tarım, hizmet sektörü, turizm gelişirken kafanızın içinde sağlıklı bir çevre olmalıdır.” 

“Popülist icraatlarla değil, halka dokunarak…” 
 

Başkan Aziz Kocaoğlu, aklın ve bilimin önderliğinde yol yürümenin semeresini 14 yılda gördüklerini vurgulayarak şunları kaydetti: “Nüfusa oranla Türkiye'de en fazla fiili yatırım yapan kentiz. Hem çevremizi, imarımızı koruyarak bunu başardık. Hem de yatırım yapabilecek kredibilitesi olan Türkiye'nin bir numaralı kurumuyuz. Şu anda ekonomideki bütün çalkantılara rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin altı yıl önce yakaladığı 3A kredi notu devam etmektedir. Bu notu sadece gelişmiş 12 ülke hazinesi almıştır. Bir de İzmir Büyükşehir Belediyesi. Türkiye'nin en borçlu üçüncü belediyesi olarak çıktığımız yolda bu noktaya geldik. Bugün biz Selçuk-Aliağa projesini gerçekleştirdiysek, yarın Bergama'ya uzanacaksak, yeni bir fuar alanını öz kaynaklarımızla yapmışsak, metromuzu büyütüp Narlıdere ve Buca metrolarının da kredi görüşmelerini yapabiliyorsak, tramvay projesine 450 milyon harcayıp tıkır tıkır çalıştırabiliyorsak bunu finans politikamızın doğruluğunda görmek gerekir. Popülist icraatlarla değil, halka dokunacak projelerle bu noktaya geldik.” 

“Finans başarısının sırrı” 
 

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, finansman ve borç politikasını ise şöyle özetledi: “Borçlanırken şunu hiç göz ardı etmedik. Yarın kullanılacak kaynakları bugün kullanmıyoruz. Bu kaynakları bugün kullanıyorsam dengemi sürdürebilmem için bu borcu öyle bir yerde kullanmalıyım ki o projeden elde edeceğim fayda, borcu ve faizini ödesin. Biz de hep öyle yaptık, raylı sisteme borçlandık. Çok büyük popülist yatırımların sonu darboğazdır. Gerçek dışı olan, hayatın içinde olmayan işlerden kaçınmalıyız ki gelecek kuşaklara borç bırakmayalım. Benim de bırakacağım borç kendi kendini ödeyecek borçtur.” 
 

“Negatif tutumdan olumlu iş çıkmaz” 
 

Bazı ilçe belediye başkanlarının devam eden altyapı yatırımları sırasında yaşanan geçici sıkıntıları siyasi gündem malzemesi haline getirme çabalarının olduğunu savunan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Her ilçeye 50-100 milyon tutan yatırımlar yapıyoruz. Bu yatırım yapılmazsa su kayıplarından dolayı ileride su akmayacak. Bu yatırımı yaptığımız için ilçe belediye başkanlarımızın teşekkür etmesi gerekiyor. Hadi etmiyorsa da eleştirmemesi gerekiyor. Yok kazıldı, yok açıldı kapanmadı. Hiçbir ilçe belediyesi, kendine düşen yolların, işlerin tamamını yapıp 'haydi Büyükşehir, işim bitti, şunu da ben yapayım' deme konumunda değildir. Önümüzde çok önemli bir seçim var. Arkasından yerel seçim gelecek. Seçimler gelip geçecek. Kazanan devam edecek, seçilemeyen evine gidecek ama hepimiz burada yaşamaya devam edeceğiz. Yarışabiliriz ama hepsinin bir kuralı vardır. Negatif davranışlardan olumlu bir iş çıkmıyor. Onun için olumluya bakmak gerekir. Onun için birlik olmak gerekir, dayanışma içinde olmak gerekir. Bu tür davranışlar prim getirmez. Gideceğiz o ilçelerde, kürsü kurulacak, herkes konuşacağını konuşacak. Sonra ne olacak?” 
 

Kendi enerjisini üretiyor 
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk ilçesinin ihtiyaç duyduğu evsel katı atık transfer istasyonunu 4.5 milyon TL yatırımla benzerlerinden farklı özelliklerde inşa etti. İsabey Mahallesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6930 metrekare arazide inşa edilen katı atık transfer binasında aynı anda iki tıra aktarım yapılabilecek ve günde ortalama 54 ton çöp transfer edilebilecek. Tesisin içerisinde bir adet güvenlik binası, bir adet su boşaltma havuzu, iki adet steril havuz, bir adet kantar ve 11 araç kapasiteli otopark bulunuyor. 320 adet fotovoltaik güneş paneli ile 80 kwp enerji sağlanabiliyor. Çatı yağmur suları bir depoda toplanarak filtre edildikten sonra kullanım suyu olarak tesiste değerlendiriliyor. 

 

Haber: Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm