Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Yeni kuyulara izin yok

Yeni kuyulara izin yok
Yeni kuyulara izin yok Küçük Menderes
Bu içerik 3316 kez okundu.
Advert

Yaz aylarının yaklaşmasıyla üreticileri sulama telaşı alırken geçtiğimiz hafta alınan bir karar, sulama sistemlerine yeni bir boyut kazandıracak. Resmi Gazete’nin 5 Mayıs Cumartesi tarihinde yayınlanan sayısında yayınlanan ilana göre Küçük Menderes, Çeşme-Karaburun, İzmir Körfezi ve Tahtalı-Seferihisar havzalarında 10 metreden derin yeni kuyu inşası yasaklandı.

Resmi Gazete’nin 5 Mayıs Cumartesi sayısının “İlanlar” kısmının “Çeşitli İlanlar” bölümünde yer alan “DSİ Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve YAS Daire Başkanlığı’ndan” başlıklı açıklamanın üçüncü maddesinde “Küçük Menderes Nehri Alt Havzası Yer Altı Suyu İşletme Sahası’nda 167 Sayılı Yer Altı Suları Hakkında Kanun’a göre açılan su yapılarına tahsislerde rezerve erişildiğinden ekli haritalarda sınırları verilen işletme sahasında 167 Sayılı Kanun’un 8. maddesi  kapsamındaki 10 metreden derin kuyu, galeri ve her türlü yer altı suyuna ilişkin su alma yapısının inşası yasaklanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Yer altı suyu rezervlerinin azaldığı sebep gösterilerek yapılan bu düzenlemenin dünyada örneği olmadığı belirten üreticiler, “Dünyanın en verimli topraklarında kuyu açılmasına izin verilmiyor. Bu, insanları kaçağa yöneltecek. Peki, yakalanıp ceza alanlar ne yapacak? Ne ile geçimlerini sağlayacaklar? Derinlik kotası konulsa, bunun denetlemesi yapılsa daha iyi, daha bilimsel yöntemler kullanılmış olur. Güzel çözümler bulunabilir. Barajlarımızdaki sular, sulama için yeterli midir? Kapatmak, yasaklamak çözüm müdür?” dediler.

Haber: Onur Karagöz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eriş, projelerini TV9 İzmir’de anlattı
Eriş, projelerini TV9 İzmir’de anlattı
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ