Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Yörükler, Ahmetli’de diz vurdu

Yörükler, Ahmetli’de diz vurdu
Yörükler, Ahmetli’de diz vurdu Küçük Menderes
Bu içerik 551 kez okundu.
Advert

Torbalı Belediyesi ile Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük Türkmen Efeleri Derneği tarafından organize edilen Geleneksel Yörük Şenliği’nin üçüncüsü, Ahmetli Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Ara ara düşen sağanak yağmurdan dolayı mesire alanında yapılamayan şenliğe katılım yine de yoğun oldu. Şenlik, mesire alanı yerine üstü kapalı olan sebze hali binasında gerçekleştirildi. 
 

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, başkan yardımcıları ve dernek yöneticilerinin hazır bulunduğu şenliğe diğer il ve ilçelerden de Yörük dernekleri katıldı. Kortej yürüyüşüyle başlayan şenliğe davul ve zurnalar eşlik etti. Etkinlik alanında yerini alan konuklar, sergilenen halk oyunlarını izleyip yerel sanatçıların konserlerini dinlediler. Yörüklerin toplu halde oynadıkları çeşitli yörelere ait zeybek oyunları özellikle büyük beğeni topladı. Şenliğe katılan konuklara ücretsiz olarak keşkek ve gözleme dağıtıldı. Neslihan Yılmaz, Şevki Ünlü ve Zeynep Yılmaz gibi yerel sanatçıların sesleriyle renklendirdiği şenlik, yöresel halk oyunlarıyla sona erdi. 

“Özümüzü koruyarak önümüze bakacağız” 
 

Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, günümüz dünyasında büyük değişimler yaşanmasına paralel olarak toplumların kendi öz değerlerini koruma çabasına girdiklerini ifade ederek, “İnsanların binlerce yıl önce yerleşik hayata geçtikleri, medeniyetler inşa etmeye başladıkları topraklar üzerinde bulunuyoruz. Anadolu insanının ve kültürünün dünyaya misal olacak değerleri var. Bu değerler Yörük kültüründe bugün de yaşıyor. Misafirperverlik, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma gibi bizi biz yapan öz değerlerimizi koruyup önümüze bakmamız gerekiyor. Torbalı Belediyesi olarak değerlerimizi yaşatma çabamız sürecek” şeklinde konuştu.

 

Haber: Onur KARAGÖZ

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş CHP’den ortak ses!
Ödemiş CHP’den ortak ses!
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı