Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Kurucuova’da çökelek şenliği

Kurucuova’da çökelek şenliği
Kurucuova’da çökelek şenliği Küçük Menderes
Bu içerik 2358 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te bulunan Neikaia Antik Kenti’nin turizme kazandırılmasını ve bölgede kazı çalışmalarının başlamasını isteyen, antik kent yakınındaki Kurucuova Mahallesi sakinleri, bölgeye dikkat çekmek amacıyla Çökelek Şenliği düzenledi. 
 

Mahalle Muhtarlığı, mahalledeki ilköğretim okulu ile birlikte düzenlenen şenliğe mahalle sakinlerinin yanı sıra Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 
 

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Mahalle Muhtarı Tahsin Kırkar, Kurucuova’nın tarım ve hayvancılıkla geçindiğini, çökelek peynirinin en önemli ürünleri olduğunu anlattı. Köyün kurulduğu alanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten Kırkar, üç kilometre mesafede bulunan Neikaia Antik Kenti’nin bir an önce turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi. Şenliği de bu amaçla düzenlediklerini ifade etti. 
 

“Efes kadar büyük bir şehir”

 

Ödemişli emekli Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin ile eşi Prof. Dr. Necla Sevin de bölgedeki Neikaia kentinin geçmişinin 5-6 bin yıl kadar önceye gittiğini ifade ederek ilgili kurumların bu bölgede kazı çalışmaları başlatmaları gerektiğini söylediler. Prof. Dr. Sevin, Neikaia’nın Efes ölçüsünde büyük ve önemli bir şehir olduğunun altını çizerek, “Bu kentte bir an önce kazı çalışmaları başlatılmalıdır. 5-6 bin yıllık bir geçmişe sahip bu bölgede önemli buluntular elde edilebilir” dedi. 
 

Çökelek yarışması yapıldı

 

Gıda Mühendisi İbrahim Tetik de çökelek ve tarımsal üretimden söz ederek köylülerin mutlaka kooperatif işletmeleri halinde örgütlenmeleri gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından köylü kızlarla okulda eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler izlendi. Daha sonra çökelek yarışmasına katılan 30 üreticinin yaptığı çökelekler jüri tarafından değerlendirildi. En güzel çökeleği yapanlar arasında Emine Kuru birinci, Zeliha Sevgel ikinci, Sevgi Çalık da üçüncü oldu. 
 

Kurucuova İlkokulu Müdürü Harun Ökenel'in sunduğu şenlik, köylüler tarafından alana getirilen yöresel yemeklerin yenilmesinin ardından sona erdi. 

 

Haber: Bilgehan SAKICI

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş CHP’den ortak ses!
Ödemiş CHP’den ortak ses!
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı