Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Mehmet Birlik’ten tarıma reçete

Mehmet Birlik’ten tarıma reçete
Mehmet Birlik’ten tarıma reçete Küçük Menderes
Bu içerik 1021 kez okundu.
Advert

CHP’den milletvekili aday adayı olan Ödemiş eski İlçe Başkanı Mehmet Birlik, “Tarımla uğraşanlar çok zor durumda. Tarımın kurtulması için kooperatifleşmek şart” dedi.

 

O, ‘İzmir’de tarım’ denilince akla gelen ilk isimlerden… 1971 yılında, henüz 22 yaşında askerden geldikten sonra çiftçilikle uğraşan babasına, “Ben artık tütün ekmeyeceğim. Bundan sonra patates, pamuk ve karpuzla uğraşacağım” diyerek Yeniköy’de köylülerin kooperatif çatısı altında birleşmesini sağlayan, devlet desteğiyle köyüne su getiren ve bu sayede üretimi artırarak ömrünü tarıma adayan 47 yıllık CHP’li Mehmet Birlik, partisinden milletvekili aday adaylık başvurusunda bulundu. Birlik, listeye girip seçilmesi halinde hayata geçirmek istediği projeleri anlattı.

 

CHP’nin farlı kademelerinde görev aldığını belirten Birlik, “İlçe yöneticiliği, İl Genel Meclisi üyeliği ve ilçe başkanlığı görevlerinde bulundum. Ben, tarım kökenlik bir ailenin çocuğuyum. Doğma, büyüme Ödemişliyim. Babam tütüncülük yapıyordu. 22 yaşında askerden geldim. Babama, ‘Sulu tarıma geçeceğim’ dedim. Pamuk, patates ve karpuz ekimlerine başladım. Traktör aldım. Hayatım, hep çiftçilikle geçti. Hala devam ediyor. Pamuk ekimi ve ticaretini yapıyorduk. Ancak pamuk öldü! Çiftçi kökenli olduğum için patatese yöneldik. Patatesi hem üretiyoruz hem de satıyoruz. Sadece üretmek yetmiyor. Bu ürünlerin satılması, pazarlanması çok önemli” dedi.

Büyük şehirlerde tüketim

köylerde üretim kooperatifleri
 

Tarımın kalkınması için kooperatifleşmenin şart olduğunu belirten CHP 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Mehmet Birlik, şunları söyledi: “Büyük şehirlerde tüketim kooperatifleri kuracağız. Büyük marketler gibi insanların kendi marketleri olmasını istiyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. İyi tarım uygulamasıyla büyük firmalar, bizden ürünlerini alıyor. Bunu ülke geneline yaymamız gerekiyor. Ben, üreticinin malını alıyorum. İnsanlar beni gördüklerinde boynuma sarılıyor. Çünkü biliyor ki malını alıp satacağım. İzmir’de tarım çok kötü durumda. Kooperatifleşmek lazım. Devlet desteklemiyor. AKP iktidarı tarımı desteklemiyor. Hayvancılığın geldiği durum ortada… İthal et çare değil. Türkiye’nin ürettiği pamuk, 550 bin ton civarındaydı. Şimdi 50 bin tona düştü. Artık ithal pamuk geliyor. Ege’de 500 bin aile, bu pamuk çiftçiliğinden ekmek yiyordu. Bunlar, büyük şehrin varoşlarında iş bekliyorlar. Biz, bu sorunları bitirmek için yola çıktık. Köyde üretim kooperatifleri, şehirlerde tüketim kooperatifleri kuracağız. Şimdi siz gidip alışverişi büyük marketlerden yapıyorsunuz. Neden kendi kooperatifinden aynı malı almayasınız?”

“CHP iktidarında sorunları çözeceğiz!”
 

Birlik, Hollanda’da tarımın yüzde 96’sının kooperatiflerin elinde olduğunu anlattı. Türkiye’ye bir Rus firmasının gelip 50 bin ton patates istediğinde bunu kimsenin veremediğini belirten CHP’li Birlik, “Aynı Rus firma, Hollanda’ya gittiğinde 100 bin ton patates alabiliyor. Çünkü kooperatifleşme var. 24 Haziran’da CHP’nin iktidarıyla birlikte bu sorunlara çözümleri getireceğiz. Çünkü sorunları ve çözüm yollarını biliyoruz” mesajını verdi.

 

Haber: Emine Hilal ZORLU

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eriş, projelerini TV9 İzmir’de anlattı
Eriş, projelerini TV9 İzmir’de anlattı
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ