Advert
Advert
Advert

Kiraz sezonu açıldı

Kiraz sezonu açıldı
Kiraz sezonu açıldı Küçük Menderes
Bu içerik 1716 kez okundu.
Advert

Fidancılığı ile ünlü Ödemiş’in Bademli mahallesinde kiraz sezonu açıldı. Yeni sezondan ümitli olduklarını dile getiren Bademlili kiraz üreticileri, erkenci kiraz olan bürlent ve kalebodur cinsi kirazları bahçelerden toplanmaya başladılar.

Ayçukur mevkiindeki verimli bahçelerde kirazların toplanmasına başladıklarını dile getiren kiraz üreticisi Hakan Kale, "Geçen sezonlarda olduğu gibi bu yıl da bereketli bir kiraz sezonu bekliyoruz. Şu anda erkenci kirazların kilo fiyatı, 4 ila 5 lira arasında değişiyor. Mahallemize gelen alıcı firmalar, buradan tırlarla kirazları alarak Türkiye'nin çeşitli illerindeki hallere gönderiyorlar" dedi.

Bademlili Kiraz üreticilerinden Mustafa Kale, “Bu sezon kirazlarımızı toplamaya başladık. Bereketli bir sezon bekliyoruz ancak şu anda kilo başına aldığımız 4-5 lira, beklentimizin çok altında. Kirazları toplarken bahçelerimizde yevmiye ile işçi çalıştırıyoruz. Daha başka birtakım masraflarımız da var. Kirazın kilo fiyatının 8 ila 10 lira arasında olmasını bekliyorduk. Gene de Allah bereket versin demekten başka bir şey elimizden gelmiyor” şeklinde konuştu.

Bademli’nin ileri gelen üreticilerinden olan Hüseyin Cezayirli, “Burada yaklaşık 500 üretici var. Yılın dört mevsimi insanlarımız arı gibi çalışıyorlar. Boş insan bulmak neredeyse imkansız. Kiraz mevsiminin başlamasıyla birlikte aileler, hep birlikte ürünlerini ağaçlardan toplayarak işleniyorlar. Her yıl geleneksel olarak yapılan kiraz festivalleri ile renkli görüntüler yaşanıyor. Atalarımızdan kalan verimli topraklardaki kiraz bahçelerimizden kirazlarımızı topluyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Turgay KONURALP

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm