Advert
Advert
Advert

Talasemi kalıtımla geçen bir hastalıktır!

Talasemi kalıtımla geçen bir hastalıktır!
Talasemi kalıtımla geçen bir hastalıktır! Küçük Menderes
Bu içerik 1101 kez okundu.
Advert

Ödemiş İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr Serhat Pirinççi, talasemi (Akdeniz anemisi) hakkında açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hemoglobin, kanda solunum organlarından dokulara oksijen, dokulardan solunum organına artık karbondioksiti taşıyan kırmızı kürelerin yapısında bulunan bir protein zincir kompleksidir. Bu kompleksi oluşturan protein zincirlerinin yapımının azalması ya da yapısının değişmesi sonucu oluşan hastalıklara talasemi (Akdeniz anemisi) denir. Bozulan protein zincirinin adı ile anılırlar. En sık alfa ve beta talasemi görülür. Beta talasemiler, ülkemizin de yer aldığı Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı problemidir.

Talasemi, kalıtımla geçen önlenebilir bir kan hastalığıdır. Hastalığın tedavi maliyeti, yüksek ve yıpratıcıdır. Korunma ise ucuz ve kolaydır. Dünyada yaklaşık 269 milyon hastalık taşıyıcı birey bulunmakta ve her yıl 365 bin hasta çocuk doğduğu sanılmaktadır. Ülkemizde beta talasemi taşıyıcılığı %2’dir. 1.4 milyon hastalık taşıyıcısı ve 4500 civarında talasemi hastası vardır.

Hastalık, cinsiyet ayrımı yapmaksızın çekinik genle taşınmaktadır. Anne ve babanın taşıyıcı olması halinde çocukların %50 taşıyıcı-%25 sağlam-%25 hasta olma ihtimalleri vardır.

Talasemi tipleri nelerdir?

Hastalığın talasemi minör,  talasemi majör ve talasemi intermedia olmak üzere üç tipi vardır. Bu tipler, hastalıktaki genetik bozulmanın ağırlığı ile alakalı olup hastalık kliniği de ciddi farklar vardır.

Talasemi minör vakaları, sadece hafif kansızlığı olan sağlıklı kişilerdir. Talasemi majör vakalarında derin kansızlık, sarılık, büyüme gelişme geriliği, dalak ve karaciğer büyümesi, kalp yetmezliği, iskelet deformiteleri, cilt renginde koyulaşma gibi ciddi sağlık problemleri var olup çocukluk itibari ile ciddi tedaviyi gerektirir.

Talasemi intermedia kısmi destek alan ara vakalardır.

Talasemi minör, en sık görülen hastalık tipidir. Talasemi majör vakalarının tedavisi, ömür boyu devam etmekte olup tek tedavi kemik iliği naklidir. Başarı oranı %58-91 arasındadır. Kök hücre kaynağı olarak genetik uyumlu kardeş, anne, baba ya da kordon kanı kullanılabilmektedir.

Talasemi nasıl engellenir?

Talasemi kontrol programı, evlenecek olan çiftlerin talasemi taşıyıcılığı açısından taranmaları ve her ikisinin de taşıyıcı olduğu çiftlerin belirlenmesini amaçlar. Evlilik öncesi aile hikayesi olan ya da kansızlığı olan çiftlerin ayrıntılı tetkiki gerekmektedir.Evlenmiş taşıyıcı çiftlerin, çocuk sahibi olmak istediklerinde genetik danışmanlık ve prenatal (anne karnında erken tanı) önerileri ile bilgilendirilip takibi gerekmektedir. Dileğimiz toplumuzdaki bilinçlenme ile talasemi majör ve intermedia sıklığının azalmasıdır.”

Haber: Turgay KONURALP

                                                                                        

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm