Advert
Advert
Advert

Yeni nesil gazeteciler, sertifikalarına kavuştu

Yeni nesil gazeteciler, sertifikalarına kavuştu
Yeni nesil gazeteciler, sertifikalarına kavuştu Küçük Menderes
Bu içerik 456 kez okundu.
Advert

Basın İlan Kurumu’nun Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ile birlikte düzenlediği Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı, dün sona erdi. Programın bitimi sebebiyle sertifika töreni düzenlendi.

Gazetemizin muhabirleri Serap Tekbıçak ile Halil İbrahim Türkyılmaz’ın da katılıp başarıyla tamamladıkları programda Genel Koordinatörümüz İsmail Atahan Keçeci de hazır bulundu.

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, tören nedeniyle bir konuşma gerçekleştirdi. Elçin, “Bilindiği gibi Basın İlan Kurumu; 1961 yılında, resmî ilan ve reklamların şubeleri bulunan yerlerde neşrolunan ve günümüzde süreli yayın olarak nitelendirdiğimiz gazete/dergilerde yayımlatılmasına aracılık etmek üzere 195 sayılı Kanun’la kurulmuştur.

Söz konusu ilan ve reklamlar, kurumumuz genel kurulu tarafından anılan kanuna dayanılarak yapılan yönetmelik ile belirlenen vasıfları taşıyan ve yükletilen ödevleri yerine getiren süreli yayınlarda yayımlatılmaktadır. Kurumumuzun yüklenmiş olduğu bu görev, 57 yıldır kesintisiz bir şekilde günümüze kadar sürdürülegelmiştir.

Hali hazırda yurt sathına yayılmış 41 şubesiyle bu asli görevini yerine getirmeye çalışan kurumumuz, kuruluş kanununun kendisine yüklediği diğer görevlerle birlikte sosyal sorumluluk kapsamında basın sektörünün gelişmesine yönelik projeleri gerçekleştirmek için kamu kurumlarıyla işbirliği yapmaya da özen göstermektedir.

Katılımcılar, kadroda yer alacak

Basın İlan Kurumu ile İŞKUR arasında imzalanan protokol çerçevesinde Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı’ndan yararlanacak gazeteler, asgari fikir işçileri kadrosunda 10 kişiye kadar bir, 11-20 kişi arasında iki ve 20’nin üzerinde kişi istihdam etmeleri halinde üç kişiyle sınırlı olmak üzere katılımcılara asgari fikir işçileri kadrolarında yer verebilmektedir.

Ayrıca bu konuyla alakalı kurumumuzun yönetim kurulu tarafından İŞKUR İşbaşı Eğitim Programından Yararlananların Gazetelerde Çalıştırılmasına İlişkin Tebliğ çıkarılmıştır. Dolayısıyla bugün sona eren Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’na katılan öğrencilerimiz, resmi ilan yayınıyla alakalı gazetelerin asgari fikir işçileri kadrosunda kıdem şartı aranmaksızın yer alabileceklerdir. Bu kişiler, çalışmaya başladıkları gazetede çalışmaya ara vermemeleri halinde Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin 65. ve 78. maddelerinde belirtilen nitelikleri taşımasalar dahi İşbaşı Eğitim Programı’nı tamamladığı gazete tarafından asgari fikir işçileri kadrosunda çalıştırılmaya devam edebileceklerdir.

Anadolu’ya yayılacak

Basının ihtiyacı olan nitelikli işgücünün sektöre kazandırılması için İŞKUR ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz, 18 Nisan tarihinde İzmir’de başlayan ve bugün sona eren, 25 öğrencinin katıldığı eğitim programının verimli geçtiğini umuyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu dönem İzmir’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz, İstanbul ve Ankara’da devam etmekte olan bu programı, önümüzdeki dönemlerde tekrarlamayı, daha sonra ise Anadolu’nun muhtelif illerinde yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.

Düzenlediğimiz bu eğitimi programına verdikleri destek nedeniyle İzmir İŞKUR İl Müdürlüğü’ne, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne, derslere katılan eğitmenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Sözlerime burada son verirken eğitime katılarak başarıyla bu eğitimi tamamlayan arkadaşları da kutluyor ve bundan sonraki iş yaşamlarında başarılar diliyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Haber: Arzu KEÇECİ

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm