Advert
Advert
Advert

Gelenek devam etti

Tekke Mahallesi’nin 621 yıllık Helvuç Bayramı, bu yıl da yoğun katılımla kutlandı

Gelenek devam etti
Gelenek devam etti Küçük Menderes
Bu içerik 1130 kez okundu.
Advert

Ödemiş’e bağlı Tekke Mahallesi’nde 621 yıldan beri aralıksız olarak sürdürülen, köyün kuruluşundan bu yana gelenek haline gelen Helvuç Bayramı, havanın yağmurlu olmasına rağmen pazar günü Tekke Mahallesi Muhtarlığı ve Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla köy meydanında gerçekleşti.

Her yıl renkli görüntülere sahne olan Ödemiş’in en eski geleneği, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlarken daha sonra köyde yaşayan büyükler, başta oyuncak olmak üzere, köyün geleneksel susamlı Helvuç helvası, kek, gofret, çikolata, meyve suyu, gazoz gibi birçok ikramın çocuklara dağıtılmasını sağladılar.

Helvuç Bayramı’na Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Ramazan Şerif Delibalta, Türkiye’nin ünlü sanatçılarından Bedia Akartürk başta olmak üzere köy sakinleri katılım gösterdiler.

“Destek vermeye devam edeceğiz”

Çocuklara hediye verilmesi öncesinde konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, "Geleneklerimizin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ödemiş Belediyesi’nin desteği ile Tekke Mahallesi Muhtarlığı ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Helvuç Bayramı kapsamında örf ve adetlerinize sahip çıkmanız nedeniyle hepinizi kutluyorum. Biz de bu ve buna benzer geleneklere destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

“Yağmur nedeniyle aksama oldu ama…”

Tekke Mahallesi Muhtarı Mehmet Ataş, "Köyümüzde bundan 621 yıl önce başlayan ve Ödemiş’in en eski adetlerden olan Helvuç Bayramı’nı muhtarlık görevine geldiğimiz günden beri her yıl geleneksel olarak kutlamaya devam ediyoruz. Bayramın en büyük amacı, köyün büyükleri tarafından çocukları sevindirecek çeşitli hediyelerin verilmesidir. Bu yılki etkinliğimizde yağmur nedeniyle biraz aksamalar olmasına rağmen yine de köyümüzde yaşayan çocuklarımızı bir kez daha sevindirdiğimiz için mutluyuz. Bu tarihi Helvuç geleneğini yaşatmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Renkli görüntüler yaşandı

Ödemiş Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Ali Bozkan, “Bu güzel geleneğin 621 yıl gibi çok uzun süreden beri yaşatılması, kültürümüzün ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Tekke halkının el ele vererek bu adeti yaşatmak için birliktelik oluşturmasıyla birlikte ortaya böyle renkli görüntüler çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Her yıl katılacak

Sürpriz olarak katılım gösteren Ödemişli ünlü sanatçı Bedia Akartürk de kasideler okudu. Akartürk, “Atalarımızdan gelen örf ve adetlerin yaşatılmasının gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Doğduğum topraklar, bambaşka topraklar. Gönülleri güzel insanlarla birlikte olmanın büyük mutluluğunu ve büyük heyecanını yaşıyorum. Bundan sonraki yıllarda da bu etkinliklere fırsat buldukça katılmaya çalışacağım” dedi.

Haber: Turgay KONURALP

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm