Advert
Advert
Advert

Milli değerler sergide buluştu

Milli değerler sergide buluştu
Milli değerler sergide buluştu Küçük Menderes
Bu içerik 1672 kez okundu.
Advert

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde gerçekleşen “Destanlarımız, Masal ve Halk Kahramanlarımız" adlı sergi, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem'in eşi Nevin Badem tarafından açılış kurdelesi kesilerek sanatseverlerle buluşturuldu.

Yapılan açılış öncesinde konuşan serginin küratörü İhsan Çelikdemir, “Burada milli ve manevi kimlik taşıyan geleneksel Türk sanatlarını tanıtmaya çalıştık. 46 farklı ilden 276 sanatçımızın projeleri, açılan bu sergide yer aldı. Masal kahramanlarımızı, ebru, çini, minyatür, hat, tezhip gibi sanat dallarıyla yeniden yorumladık. Dede Korkut’tan Deli Dumrul'a, Hacivat-Karagöz’den Keloğlan’a, Hacı Bektaş-ı Veli’den Mevlana’ya, Yunus Emre'ye kadar milli ve manevi kahramanlık gösterenlerin tanıtımını en iyi şekilde ortaya koyduk. Burada toplam 120 eser var. Bundan önce İzmir Sabancı Kültür Sarayı’nda aynı sergiyi 27 Nisan’da açmıştık. Sergimiz, 13 Mayıs'a kadar sanatseverlerimizin yakından görmeleri için ÖYKAM’da açık kalacaktır" dedi.

Nevin Badem, açılış kurdelesini kesmeden önce, "Bu serginin herkes tarafından görülmesini bekliyoruz. Değerli sanatçılarımızı da bu önemli eserleri ortaya koymasından dolayı da tebrik ediyorum" diyerek açılış kurdelesini kesti.

Bademli Şükrü Saraçoğlu Ortaokulu Müdürü Ramazan Göçen, “Gençlerimizin bu ve bunun gibi etkinlikler sayesinde kahramanlarımızı tanımalarını bekliyorum. Bu sergi, Türkiye’nin belli başlı yerlerinde açılıyor. Bu nedenle Ödemişliler olarak şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Buradaki eserler, gerçekten büyüleyici ve kahramanlarımızı bize en iyi şekilde yansıtan eserler. O bakımdan yediden yetmişe bu sergiyi herkesin görmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre’yi tezhip sanatı ile sergiye taşıyan ve sanatçı Fadime Yıldırım, “Yunus Emre hayranı bir sanatçı olarak onu anlatan bir süslemenin bu sergide yer almasını sağladım. Çalışmalarım, yıllardır aralıksız olarak devam ediyor” şeklinde konuştu.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm