Advert
Advert
Advert

“Kilo verirken dikkat edilmeli”

“Kilo verirken dikkat edilmeli”
“Kilo verirken dikkat edilmeli” Küçük Menderes
Bu içerik 715 kez okundu.
Advert

Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksekokulu ve Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, “Kadın ve Sağlık” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Kadın  ve sağlık konusunda önemli bilgiler veren Soğukpınar, “Yağ hücresi, insan vücudu için çok önemli bir organdır. Tıpkı akciğerlerimiz, kalbimiz, beynimiz gibi. Vücudumuzda özellikle Vitamin A, D, E, K'nın depo yeridir. Vücut ısısını sağlar, dışarıdan gelen darbeleri çeker kemik kırılmalarını önler. Bazı hormonların sentez yeridir. O nedenle bir insanın vücudunda sıfır yağ olması, yaşamla bağdaşmaz. Yağ dokusu, mutlaka vücutta olmalıdır. Bu oran, kadınlarda vücut ağırlığının %30'undan, erkeklerde %25'inden fazla olursa başta kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, eklem hastalıkları ve birçok kanser türüne neden olabiliyor. Yağ hücreleri, bütün vücuda dağılır ancak bazı bölgelere daha fazla dağılır. Yağ hücrelerinin vücutta dağılımı ise genetik eğilimle belirlenir. Bel çevresindeki yağlanma, basen çevresindeki yağlanmaya göre daha risklidir. Çünkü buradaki yağ hücreleri, daha büyüktür ve iç organlara daha yakındır. O nedenle bel çevresi kalın olanlar, basen çevresi kalın olanlara göre metabolik açıdan daha risklidir. 

Bölgesel yağlanmada genetiğin yanı sıra hormonal düzensizliğin de çok rolü vardır. Bel çevresi kalın olanlarda insülin hormon yüksekliği vardır. Bel çevresi kalınlaşmaya başladığı zaman insülin hormonu, şekeri hücre içine koymakta zorlanır ve vücut, insülini yükseltmeye başlar. Bu durumda iştah çok açılır ve yağlanma daha fazla olur. Yani şeker hastalığının da ayak sesleri ortaya çıkmaya başlar. Basen çevresi geniş olanlarda östrojen dengesizliği vardır.

Çoğu zaman göbek eriten, kalça eriten diyetler veya besin takviyeleri şeklinde rejim uygulamaları ortaya çıkabiliyor. Bir diyeti yaparak veya bir ürünü kullanarak belli bir bölgeden daha fazla kilo verilmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Bölgesel zayıflamanın en iyi yolu, doğru beslenmek ve beraberinde bölgeye göre egzersiz yapmaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dengeli beslenmek ve hareket etmek şart. Bununla birlikte bazı gıdalar, kilo verme sürecinde gerek tokluğu arttırarak gerek metabolizmayı hızlandırarak bize yardımcı olabiliyor. Yoğurt, greyfurt ve yeşil çay, bu konuda en çok araştırılan yiyeceklerin başında geliyor. Bel çevresi kalın olanlarda bu yiyeceklerin daha çok etkili olduğu düşünülüyor. Ancak greyfurt ilaçların vücuttan atılmasını azaltarak ilaçların toksik etki göstermesine neden olabiliyor. Özellikle tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve grip ilaçları üzerine etkisi oluyor.

İnsan, yağ yiyerek yağlarından kurtulamaz. Dünyadaki en yüksek kalorili yiyecekler, yağlı yiyeceklerdir. Fark etmeden tükettiğimiz yağlı yiyeceklere karşı dikkatli olmalıyız. Genel olarak yumuşak yiyecekler, ağızda dağılan yiyecekler ve elde yağ bırakan yiyecekler yağlıdır. Örneğin açmalar, poğaçalar, kruvasanlar, çerezler, cipsler, kurabiyeler. İkinci en önemli grup ise karbonhidratlardır. Her ne kadar vücudun temel enerjisini karbonhidratlar verse de gereğinden fazla tüketilirse yağ hücrelerimizi şişirmede üstlerine yoktur. Pilav, makarna, börek, ekmek, çorba, pasta, patates, mısır, tatlı ve meyveler, en çok tükettiğimiz karbonhidrat kaynaklarıdır. Geleneksel yeme şeklimiz göz önüne alındığında ne kadar karbonhidratlı yediğimizin farkına varabiliriz” dedi.

Konuşmacı Soğukpınar’a program sonunda plaket takdimi yapılırken Birgi Fazlı Alpay Sağlık Lisesi öğrencileri de yapılan konferansa katılım gösterdiler.

Haber: Turgay KONURALP

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm