Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Çocuklara dürüst ve ahlaklı ticaret tiyatro oyunuyla öğretilecek

Çocuklara dürüst ve ahlaklı ticaret tiyatro oyunuyla öğretilecek
Çocuklara dürüst ve ahlaklı ticaret tiyatro oyunuyla öğretilecek Küçük Menderes
Bu içerik 1076 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası’nın çok yakında bir sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştireceği çocuklara dürüst ve ahlaklı ticareti tiyatro sanatıyla öğretme projesi kapsamındaki tiyatro oyunu için hazırlıklar devam ediyor. Psikolog, pedagog, oyun yazarı ve yönetmen Ümit Görgülü’nün hazırlayacağı bu tiyatro oyununu Ödemiş’te Ödemiş Kültür Sanat Derneği çatısı altında Camsız Ekran Tiyatro Topluluğu oynayacak.

Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, “Ödemiş Ticaret Odası olarak öğrencilere dürüst ve ahlaklı ticareti öğretmek için hem eğlendirmek hem de amacımıza uygun bir oyun izlettirmek ve böylelikle geleceğin esnaflarının, tüccarlarının, sanat ve zanaatkarlarının doğru değer ve ilkelerle yetişmesine katkımız olmasını istiyoruz. Çünkü ahlak ve doğruluk, ticaretin, sanatın, zanaatkarlığın en vazgeçilmez değerleri arasındadır. Müşterisini yanıltmayan bir esnaf, her zaman kazanır. İşin hilesine, yalanına dolanına kaçan esnaf, kısa dönemde kazanır gibi gözükse de aslında kaybetmeye mahkumdur. Çocuklarımıza bunları anlatmamız lazım. Tiyatro için çalışmalar devam ediyor. Tiyatronun tarihini ve nerede yapılacağını paylaşacağız. Tüm aileleri ve çocukları tiyatroya bekliyoruz” dedi.

Yönetmen Ümit Görgülü ise, “Ben, Oda Başkanı Rıfat Bey’in bu harika fikrinin diğer odalara ve öteki sektörlere de bir model ve örnek olacağını da düşünüyorum. Bu eser, Ödemiş Ticaret Odası’nın bir sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştireceği bir proje ve kendi işlevine kurum olarak çok uygun. Bunun gibi tema tiyatroları ile toplum doğru üretimlere ciddi katkılar yapılabilir. Benden bu temada bir oyun yazmamı istediğinde gerçekten çok etkilendim. Bu proje, tarihimizden güç alarak geleceğimizi belirlemek yolunda atılan çok önemli bir projedir.

Ödemiş Ticaret Odası için yazılan ve ilçedeki bütün çocuklara izletilecek olan bu eserin çocuklarımıza ticaretin temel kavramları ve mantığı hakkında bilgiler verirken, ticaret yaparken dürüst ve ahlaklı olmanın öneminin de altını çizecek.

Her ne kadar ‘Çocuk Oyunu’ olarak adlandırılsa da ben oyunu yazıp yönetirken büyüklerin de keyifle, sıkılmadan izleyebilecekleri bir formda tutmaya gayret ettim. Oyunumuz, ilkokul 3., 4., 5. ve 6. sınıf seviyelerinde rahatça algılanabilecek bir teknikte kaleme alınıp yönetildi. Pedagog kimliğimle oyunun ‘amaca uygun olarak kotarılmış’ bir eser olduğunu söyleyebilirim.

Ben bu yaş çocuklarına hâlâ kuzucuk, tavşancık, ayıcık vb. kostümleri giyerek tiyatro yapılmasının dışında onlara yaşadıkları gerçek dünyaya yakın metin, reji ve oyunculukla da yaklaşılmasının daha gerçekçi ve eğlenceli düşünüyorum. Çocuk tiyatrosunu masaldan ayırt etmenin yolu, reel olana ait tema ve konuların işlenmesiyle mümkündür” ifadelerini kullandı.

Oyunun konusu

Çobanlıkla geçinen Efe ve Ege kardeşler, ailenin sürüleri hastalıktan yok olunca güç duruma düşerler. Babaları, işleri toparlamak için bankadan kredi çeker ve yeniden bir sürü yaparlar kendilerine. Zamanı gelince sürüyü satarlar ama alanlar sahtekar çıkar ve paralarını vermezler. Aile, güç duruma düşmüştür. Çocuklarının okul ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmiştir. Fakat ailenin çocukları, anne ve babaların içine düştükleri bu duruma yardımcı olmak için kendilerince çözüm ararlar ve sonunda başarırlar…

Haber: Emine Hilal ZORLU

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ
Ulus Meydanı'nda büyük açılış yarın
Ulus Meydanı'nda büyük açılış yarın