Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Tire’nin yeni stadyumuna görkemli açılış töreni

Tire’nin yeni stadyumuna görkemli açılış töreni
Tire’nin yeni stadyumuna görkemli açılış töreni Küçük Menderes
Bu içerik 1442 kez okundu.
Advert

Tire 1922’nin son iki iç saha maçını oynadığı 15.000 kişilik Tire Stadyumu’nun resmi açılışı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, bölge milletvekilleri, ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve binlerce sporseverin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış öncesi Tireli gençler, kısa süreli bir özel maç gerçekleşti. Açılışa katılan sporseverler, attıkları her golden sonra geleceğin futbolcularını ayakta alkışladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tire ilçesindeki öğrencilerin zeybek gösterileri yapıldı. Daha sonra ise ünlü şarkıcı Tuğba Yurt, seyircileri şarkılarıyla coşturdu.

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, "Tire için gerçekten tarihi bir gün. Maliyetinin büyük bir bölümünü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karşıladığı, bir bölümü ise Tire Belediyesi tarafından karşılanan Tire Stadı’nın açılış coşkusunu birlikte yaşamaktan mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. UEFA standartlarında bir saha oldu" şeklinde konuştu.

Stadyum hakkında bilgi verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Eylül 2015’te temeli atılan ve yaklaşık 64 milyon TL’yi bulan stadın maliyetinin yüzde 75’i Büyükşehir Belediyesi, yüzde 25’i Tire Belediyesi tarafından karşılandı. Bornova Doğanlar Stadı’nın ardından Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı ikinci stat olma özelliği taşıyan yeni Tire Stadı’nın çimlendirme çalışması 1.2 milyon TL’ye mal oldu. 4x6 metre boyutlarındaki iki skorboardun yanı sıra ses ve ışık sistemleriyle Tire Stadı, Türkiye’nin en modern spor tesislerinden oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, stadın yapımına verdiği katkıların yanı sıra bağlantı yolları ve otopark imalatlarının da gerçekleştirdi. Stadın yanındaki 29 bin metrekarelik yeşil alana ise antrenman sahası ve koşu parkurları yapılacak. Stat içinde sosyal tesisler ve misafir takımlar için konaklama tesisi de bulunacak. Yeni stadyumun Tire’ye hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“İzmir’e stat yapmadılar”

Merkezi hükümetin İzmir’e stat yapmadığını öne süren Kocaoğlu, “2009 Stratejik Planı’na kentin güneyi ve kuzeyine iki tane stat yapmak için harekete geçtik. 2011 seçimleri arifesinde o zamanki Spordan Sorumlu Devlet Bakanı’nın odasında oturduk, Örnekköy’de 35 bin kişilik stadı yapmak ve bu stadın bedeli dört kurum birlikte beşer milyon dolar verme taaddüdünde bulunarak kapıdan çıktık. Sene 2018, o stat tarih oldu, yapılmadı. Kentin en işlek yerlerine tek yeşil alanlara hem Güzelyalı’ya hem de Karşıyaka’ya stat yapılmaya kalkıldı. Bunun yanlış olduğunu, trafiği kilitleyeceğini bangır bangır bağırdık. Dinlemediler. Yapıyoruz, yapacağız derken 2014 Seçimleri’nden önce Doğanlar Stadı’nın temelini attık ve bitirerek stadımızı devreye soktuk. İzmir statsız kalmıştı. O statta Göztepe Süper Lig’e çıktı, o statta Altınordu top oynuyor ve Süper Lig’e çıkmak üzere. Eğer alt yapıyı yaparsanız İzmirli hemşerilerimizin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Bugün Tire Stadı’nı açıyoruz, 64 milyon para harcadık. Çevreye yaptığımız yatırımlarla beraber 70 milyon harcadık. Bugün buna eşdeğer stat, 200 milyon lirayı aşkın paraya ihale edildi. Çalışıyoruz, üretiyoruz. Yerelde kalkınmayı hedef aldık. Kentlinin başka hiçbir yerden destek almadan kendi gücüyle kalkınabileceğini dünya alem gördü” diye konuştu.

“Bizi anlamıyorlar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tire için tarihi bir gün olduğuna inanıyorum. Biz çalışıyoruz ama birileri kıskanıyor. Eleştireceği yerde gözdağı veriyor, iddianameler hazırlıyorlar. Sanıyorlar ki CHP’liler geri adım atacaklar. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’na 397 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Arkadaşları tutuklandı. Ama bizler hep söyledik. Aziz Kocaoğlu ve arkadaşları, namuslu insanlardır. Bir kuruş haram yememişlerdir. Çünkü bizim belediye başkanlarımızın vazgeçilmez iki kuralı vardır. Birinci kuralı, kendine oy versin vermesin hiçbir ayrım yapmadan bütün beldeye hizmet götürecektir. İkinci farkımız, harcadığımız her kuruşun hesabını millete vermek. Bu stat 64 milyona mal oldu, onlar aynı yeri 200 milyona ihaleye çıktılar. O nedenle bizi anlamıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan üretim çağrısı

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin de tarım sorunu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Mercimeği, buğdayı, pamuğu ithal ediyoruz. Tarımın sorunları çözülmedikçe Türkiye’nin sorunu çözülmez. Kırsalın sorununu çözmeden kentin sorununu çözemezsiniz. Herkes kazanacak, kaybeden o sarayda oturanlar olacak, onların lobileri olacak. İthalat yapılınca sorun çözülecek sanıyorlar. Üreteceksiniz. Saman, süt, bakliyat, yoğurt, mercimek üretecekseniz. Kendi kendinde yeten dünyadaki yedi ülkeden biri olan Türkiye, bugün kendi kendine yetemez hale geldi. Sütü de fidanı da peyniri de kırsaldan alıp kentle paylaşan belediyelerimiz, hem kırsala hem kente hizmet ediyor. Biz halka hizmeti, Hakk’a hizmet olarak görüyoruz.

Bugün her şeyi satıyorlar, şeker fabrikalarını da. Bunlar her şeyi satıyorlar, neden? Yakayı tefeciye kaptırdılar. Dolarları seviyorlar. İhale yapıyorlar dolarla, yol yapıyorlar dolarla, köprüden geçeceksin dolarla. İhaleyi niye dolarla yapıyorsun? Hani yerli ve milli diyordun. Bunlar ne millidir ne yerlidir. Bunlar gayri millidir. Bir şeyi daha ifade etmek istiyorum. Şehitler bizim şehitlerimiz, gaziler de bizim gazilerimizdir. Şehitler ve gaziler arasında asla ve asla ayrım yapılamaz. Ama bunlar, her ikisi arasında ayrım yaptılar. ‘15 Temmuz ve diğerleri’ dediler. Birilerini kucakladılar, diğerlerini ötekileştirdiler” dedi.

Gülşen’den müthiş konser

Konuşmalardan sonra açılışa katılanlar, hep birlikte stadın açılış kurdelesini stadın tam ortasında kesip santra yaptılar. Türkiye’nin ünlü şarkıcılarından Gülşen de açılışın ardından parçalarıyla törene renk kattı ve büyük alkış aldı.

Haber: Turgay KONURALP

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ
SOYER’DEN ÜÇÜNCÜ CEMRE ŞENLİĞİ
Ulus Meydanı'nda büyük açılış yarın
Ulus Meydanı'nda büyük açılış yarın