Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ödemiş TOAL’den liste tepkisi

Ödemiş TOAL’den liste tepkisi
Ödemiş TOAL’den liste tepkisi Küçük Menderes
Bu içerik 9113 kez okundu.
Advert

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan sınavla öğrenci alacak liseler arasında Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi’nin yer almamasının yankıları sürüyor. Okul Aile Birliği Başkanı Selami Sönmez, konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Ödemiş’teki 8. sınıf öğrenci sayısı 1532, nitelikli okul sayısı 2, kontenjan 180. Küçük Menderes Havzası’nda nitelikli olan Anadolu lisesi yok. Öğrencilerin sadece % 11’nin bu okullara girme şansı var. Sadece Ödemiş’in öğrencileri, yarısı dışarıdan gelse %6 yapar, 100 öğrencinin altısı, nitelikli, 94’ü niteliksiz oluyor. Nüfusa göre bakarsan Salihli nüfus 160 bin, nitelikli okul sayısı dört. Nazilli’nin 155 bin nüfusu var, nitelikli okul sayısı ise dörttür. Ödemiş’in 132 bin nüfusu var, nitelikli okul sayısı iki. Tire’de 85 bin nüfus var, nitelikli okul sayısı iki.

İzmir’den Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilen sınavla okul alacak liseler içerisinden okulumuz da sınavla öğrenci alacak okullar arasında planlanmıştı ancak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün göndermiş olduğu listeden dört okul çıkartılmış. Bunların biri de Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi’dir.

Yüzde altılık dilimde

Okulumuz, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda yüzdelik dilim olarak 2.96 ile 10.26’lık dilimden öğrenci almıştır. Okulumuz, ortalama % 6.61 dilimde yer almaktadır. Okulumuza en son 462,873 puanla girilmiş ve yüzde onluk dilim içerisinden kapatmıştır. Sınavla öğrenci alan okulların yüzdelik dilim olarak belirlenmesinde kriter, %10’luk dilimde yer alan okullar olacaktı. Okulumuz, % 6’lık dilimde yer almasına rağmen sınavla alınan liseler arasına girememiştir. 

“Altı ilçenin ihtiyacına cevap verecekti”

Küçük Menderes Havzası’nın en başarılı Anadolu lisesi olması ve Küçük Menderes Havzası’nda bulunan altı ilçeye hitap edecek Anadolu lisesi olması bakımından da oldukça önemli bir ihtiyaca cevap verecekti. Bu ilçeler; Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Bayındır, Tire ve Selçuk’tur. Bu itibarla bölgemizde sınavla öğrenci alacak tek bir Anadolu lisesi yoktur.  Ödemiş ve çevre ilçeleri düşünürsek Küçük Menderes Havzası’nda yer alan sınavlı okullar, çağ nüfusunun % 10’unu kapsayacak durumda değil. Bu da öğrenci ve velilerimizin mağduriyetine sebep olacaktır.  Okulumuz, ilçemize 5 km mesafede mücavir alan dışında konumlanmış, yatılı pansiyonlu bir okuldur. 100 erkek, 116 kız olmak üzere 216 kapasiteli,  Küçük Menderes Havzası’nın en başarılı Anadolu Lisesi’dir. Sınavlı okul olması durumunda yukarda saydığımız altı ilçenin de ihtiyacına cevap verecek ve bölgenin yetişmiş insan gücüne katkı sağlayacak durumda bir okul olarak bölgeye katkılarına devam edecektir. 

Okulumuz, bir eğitim kampüsü durumunda aynı alanda üç okul yer almaktadır. Fen Lisesi, Aydınoğlu Mehmet Bey Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi. Bu üç okul, sınavlı okul olarak planlanmış ve sadece Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi bu listeden çıkartılmıştır. 

“Öğrencisiz kalabilir”

Adrese dayalı sistemle öğrenci alması durumunda ilişkilendirileceği yerler oldukça uzak ve veliye birçok anlamda külfet getireceğinden okulumuzun ilerde öğrencisiz kalma durumu da söz konusu olacaktır. Bina ve donanım olarak eğitim ve öğretimin en üst düzeyde yapılabileceği bir okulun planlamadan çıkartılmış olması da kamu kaynağının kullanımı açısından doğru olmamıştır. Bölgenin yetişmiş insan ihtiyacını karşılayan önemli bir eğitim kurumudur. Geçen yıl itibariyle 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nda 16 tıp fakültesi kazandırmış ve her yıl farklı meslek dallarından ülkemizin güzide üniversitelerine öğrenci gönderebilen bir okul olması bakımından da oldukça önemlidir. 

Sadece Fen Lisesi

İlçemizdeki Fen Lisesi’nin 90 öğrenci alacağını ve okulun yatılı olduğunu, dışarıdan da gelecek öğrencileri düşündüğümüzde 35-40 öğrencinin girebileceği düşünülürse sadece Ödemiş’te sınavla öğrenci alan liselere bu kadar az sayıda öğrenci gidebilecek olması, önemli mağduriyetlere sebep olacaktır. 

Ayrıca Aydınoğlu Mehmet Bey Anadolu İmam Hatip Lisesi ise merkezi değil mahalli olarak öğrenci alacağından merkezi sınavı esas alan tek lise Fen Lisesi kalmaktadır. Ödemiş için önemli bir mağduriyet söz konusu olacaktır. Okulumuz arsasının tahsisi ve yapımı esnasında Belediye Başkanımız Sayın Mahmut Badem’in ve Ödemiş Ticaret Odası’nın büyük katkıları olmuştur. Bu vesileyle Belediye Başkanımızın, yerel siyasilerin ve STK’ların bu sorunun çözümünde değerli katkılarına ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PERİNÇEK, KİRAZLILARA SESLENDİ
PERİNÇEK, KİRAZLILARA SESLENDİ
İzmir 2050'ye odaklandı
İzmir 2050'ye odaklandı