Advert
Advert
Advert

Ödemiş’e yeni fuar

Ödemiş’e yeni fuar
Ödemiş’e yeni fuar Küçük Menderes
Bu içerik 2453 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te 14-17 Kasım tarihlerinde Küçük Menderes Süt Hayvancılığı Ürün ve Ekipmanları Fuarı yapılacak. Fuarın tanıtımı ile ilgili olarak Ödemiş Belediyesi Ahrandı Belediye Aile Gazinosu’nda kahvaltılı bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Fuar tanıtım buluşmasına Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Köy- Koop Yöneticisi Neptün Soyer, Ödemiş Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ödemiş Belediyesi adına İsmail Dadal başta olmak üzere Ödemiş ilçesindeki sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılım sağladılar.

Ödemiş Belediyesi adına konuşan İsmail Dadal, "Ödemiş Belediyesi olarak öncelikle ihtisas fuarı anlamında yapılacak olan Küçük Menderes Süt Hayvancılığı Ürün ve Ekipmanları Fuarı’nın bölgemize bir hareketlilik kazandıracağına şimdiden inanıyoruz.

Ödemiş'i tarım ve hayvancılık olarak ele aldığımızda 165 bin büyükbaş, 40 bin küçükbaş gibi rakamlarla bölgemizde Küçük Menderes Havzası’nın en yüksek ve söz sahibi bir ilçe konumundadır. İlçemizde günlük olarak 700 ton süt üretime girmektedir. Tarım ve hayvancılığın başkenti diyebileceğimiz Ödemiş ilçesinde bu gibi etkinlikleri sonuna kadar destekliyoruz. Fuarın tarihi de 14- 17 Kasım 2018 olarak belli olmuştur. Bu fuarın önümüzdeki yıllarda çok daha fazla anlam kazanacağına inanıyorum. Ayrıca Kültürpark alanındaki açık fuar alanının kapalı hale gelmesi için Belediye Başkanımız Mahmut Badem tarafından gerekli girişimler başlatılmıştır" dedi.

“Önemli katkılar yapacaktır”

Fuarcılık Organizasyon Ltd. Şti. adına konuşan Genel Müdür Osman Gencer, "İzmir hudutları içersinde yer alan Bayındır, Beydağ, Kiraz, Menderes, Selçuk, Ödemiş, Tire ve Torbalı ilçelerinin kapsadığı bu bölge, Küçük Menderes Havzası olarak adlandırılmaktadır. Tarımsal yönden çok verimli bir havza olan Küçük Menderes, aynı zamanda ürün çeşitliliği bakımından da dünya çapında bir potansiyele sahip bulunmaktadır. Son yıllarda bölgede özellikle süt hayvancılığı yönünden çok ciddi gelişmeler meydana gelmiş ve üretim miktarı açısından Küçük Menderes Havzası, Türkiye’nin sütçülük merkezi haline gelmiştir. Küçük Menderes Bölgesi’nin dikkat çekici özelliklerinden biri de süt hayvancılığında yoğunlaşmış tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ve birliklerin varlığıdır. Söz konusu kooperatiflerin ve birliklerin bölgenin süt ekonomisi alanında, kırsal refahın geliştirilmesi yönünde önemli katkılar yapmakta olduğuna hiç şüphe yoktur. Sonuç itibariyle Küçük Menderes Havzası, gelecek yıllarda sadece üretim potansiyeli ile değil aynı zamanda süt ürünleri ve buna bağlı tarımsal sanayinin de merkezi haline gelecektir. Bu çerçevede ele alındığında giderek daha da büyüyen, genişleyen sütçülük sektörünün bölgesel bir ihtisas fuarına ihtiyacı olduğu açıktır. Halen ülke genelinde çok sayıda fuar düzenleniyor olmasına rağmen bütün alt birimleriyle desteklenen ve sadece sütçülük sektörüne odaklanmış bir ihtisas fuarı inanıyoruz ki başta üreticilerimiz olmak üzere tarım ve hayvancılık sektörünün tüm bileşenlerinin ilgisiyle karşılaşacaktır.

Cazibe noktası Ödemiş

130 bin nüfusu, 22 bin kayıtlı çiftçi ve günlük 1500 tona ulaşan üretim performansıyla süt hayvancılığı ve ürünleri konusunda ülkenin en önemli merkezi haline gelmiş bulunmakta olan Ödemiş, süt çiftçilerine ürün ve ekipman tedariki sağlayan sektördeki mevcut firmalar için cazibe noktası haline gelmiştir. Mevcut fuar alanın üstü kapatılarak yılın her mevsiminde kullanılabilecek modern ve geniş ölçekli bir fuar alanına sahip olacak olan Ödemiş, her türlü fuara ev sahipliği yapabilecek bir konuma ulaşmıştır. Küçük Menderes Süt Hayvancılığı Ürün ve Ekipmanları Fuarı, 14-17 Kasım 2018 tarihleri arasında sektör temsilcilerini sür endüstrisinin merkezi haline gelen Ödemiş’te buluşturarak hem kent ekonomisine  katkı sağlayacak hem de Ödemiş Kültürpark Fuar Alanı, Üç Eylül Milli Fuarı ve Süs Bitkileri Sergisi’nden sonra bölgesel ihtisas fuarına ev sahipliği yapacaktır. Süt ekipman ve teknolojileri konusunda ülkemizde ve bölgemizde faaliyet gösteren süt endüstrisinin önde gelen firmalarının katılımıyla üretilen yeni ürünler ve teknolojilerde ilgili en son ve kapsamlı bilgiler katılımcı ve ziyaretçilere sunulacaktır. Küçük Menderes Süt Hayvancılığı Ürün ve Ekipmanları, sağım sistemleri, yem ürünleri ve besleme taşıma sistemi, yem işleme ve gübre ekipmanları, süt depolama tankları veterinerlik ürünleri, yardımcı güneş panelleri, jeneratör gibi süt çiftliği yönetimine dair ürün ve ekipmanların sergileneceği ticari bir platform oluşturacaktır. Bunun yanı sıra süt kooperatifleri, STK’lar, üretici birlikleri danışmanlık ve sigorta kuruluşları, proje kuruluşları, finans kuruluşları, bankalar ve ilgili sektörel yayın kuruluşları fuar katılımcı profili içinde yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“İlçemize hareketlilik getirecek”

Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, "Ödemiş ilçesinde ilk göreve başladığım anda sorduğum konulardan biri de ilçemizde tarım ve hayvancılığın rakamlarıydı. Ödemiş Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden aldığım rakamlar, gerçekten beni şaşırttı. Çünkü ciddi bir şekilde ilçemiz Ödemiş’te süt üretiminin yanında tarım ve hayvancılıkla iştigal edilmektedir. Güzel bir organizasyonla bundan sonra Ödemiş, fuarların adresi olacaktır. Bu havzadaki insanların tam olarak bir araya gelmemesinin bazı eksiklikleri olabiliyor. Bu konuda Küçük Menderes Havzası’ndaki ilçelerin bir araya gelmesiyle bu birlik ve beraberlikten kuvvet doğacaktır. Ödemiş Belediyesi’nin ev sahipliğinde güzel bir fuar organizasyonunun ilçemize güzel bir hareketlilik kazandıracağına inanıyorum" diye konuştu.

Süt üretiminin %10’u

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, “Türkiye’nin süt üretiminin %10’u, bölgemizden karşılanmaktadır. Süt üreten, çiftçinin çok olduğu, tarım ve hayvancılığın önemli yer tuttuğu Ödemiş'in bu alanda gün geçtikçe artarak çalışmaları sürdürmektedir. Üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya devam ediyoruz. İzmir’de de çeşitli fuar organizasyonları yapılmaktadır ancak bunlara giriş, bazen iki saati bulabiliyor. Firmaların da teşvikiyle Ödemiş’in süt üreticiliğinde öncü olacağına inanıyorum. Kasım ayında yapılacak olan bu ihtisas fuarının ilçemize bir hareketlilik kazandırarak üretici ve çiftçilerimize katkısı olacağına inanıyorum" dedi.

Haber: Turgay KONURALP

  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı