Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Çin’e ihracat izni çıktı

Çin’e ihracat izni çıktı
Çin’e ihracat izni çıktı Küçük Menderes
Bu içerik 449 kez okundu.
Advert

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, birlik binasında basın toplantısı düzenleyerek dört yıllık görev süresinde gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmeye çalıştıkları projeleri ve çalışmaları anlattı. Zaman içinde sektörün tek bir pazara bağımlı olmasının zararını bizzat Rusya krizinden sonra gördüklerini aktaran Seyyar, şunları kaydetti:  "Bunun üzerine yönetim kurulumuzdaki çalışma arkadaşlarımızla ne yapabiliriz diye düşündük. Japonya, Malezya, Çin, Güney Kore gibi pazarlarda bizim kirazımızın, taze incirimizin ne kadar değerli olduğunu gördük ve bu ürünlerin Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya pazarlarına hava kargo ile daha düşük maliyetle ve daha hızlı bir şekilde ihracatının başlaması için Türk Hava Yolları ile masaya oturduk ve 2017 yılında bir anlaşma imzalayarak bazı destinasyonlara çok uygun maliyetli parkurlar oluşturarak üyelerimize sirküle ettik." 

9 üretici ve 6 paketleme tesisine izin 
 

Uzak Doğu ülkelerine kiraz ihracatı konusunda gelişmeler olduğunu kaydeden Başkan Seyyar, "Maalesef Uzakdoğu'da birçok ülke, ülkemizde Akdeniz meyve sineğinin varlığından dolayı pek çok taze meyvemize tereddütle yaklaşıyor ve ihracat izinlerinin çıkması ancak iki ülkenin tarım bakanlıkları arasında yapılan karantina anlaşmaları ile gerçekleşebiliyor. Bu amaçla Tarım Bakanlığımızdan randevular aldık, sorunumuzu anlattık. Yoğun görüşmeler ve karşılıklı ziyaretler sonucunda dokuz üretici ve altı paketleme tesisine Çin’e kiraz ihracatı için izin çıktı" diye konuştu. 
 

Çin'e ilk kiraz partilerinin geçen sene gönderildiğini ve bu sezonda da kirazda Çin ile hareketli bir ticaretin yaşanacağını umduklarını belirten Seyyar, "Önümüzdeki günlerde Vietnam'a da ihracat izninin çıkması için yoğun bir uğraş içindeyiz. Elbette ki bu yöndeki çalışmalar adım adım takip edilerek sonuca bağlanması sağlanmalı ve bu piyasalarda da Türk ürünleri en iyi şekilde raflarda yerlerini almalıdır, ürünlerimizin kalitesi ve nefaseti ile bu piyasalarda da hakim olacağından hiçbir şüphem yoktur. Yavaş yavaş bizlere kapalı olan kapıları açma niyetindeyiz" dedi. 

 

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PERİNÇEK, KİRAZLILARA SESLENDİ
PERİNÇEK, KİRAZLILARA SESLENDİ
İzmir 2050'ye odaklandı
İzmir 2050'ye odaklandı