Advert
Advert
Advert

Türk Polisi 173 yaşında

Türk Polis Teşkilatı’nın 173. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ödemiş’te kortej düzenlenerek bir dizi etkinlik gerçekleştirildi

Türk Polisi 173 yaşında
Türk Polisi 173 yaşında Küçük Menderes
Bu içerik 1206 kez okundu.
Advert

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 173.yılı kutlama etkinliği kapsamında Ödemiş’te gerçekleşen programda renkli görüntüler yaşandı. Hükümet Meydanı’nda gerçekleşen programda ilk olarak Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi’nin çelenk koymasının ardından kortej yürüyüşü başlatıldı. Motosikletli polislerin öncülük yaptığı kortej yürüyüşünde Emniyet Müdürü  Kiremitçi  ve emniyet teşkilatı, yaya olarak Ödemiş Emniyet Müdürlüğü Yüzme Havuzu’na kadar kortejle ilerlerken kamu kurumları başta olmak üzere İlkkurşun Efeleri ve Muharip Gaziler dernekleri de polislere eşlik ettiler. Yürüyüş boyunca Emniyet Müdürü Kiremitçi ve emniyet teşkilatı, halka karanfil dağıttılar.

Kortejin ardından etkinliğin devamı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait Yüzme Havuzu Tesisleri’nde gerçekleşti. Buradaki etkinliğe Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Celal Tekin, Ödemiş Adalet Komisyonu Başkanı Mert Gümüşay, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Hüyüktepe başta olmak üzere ilçedeki bazı kamu kurum müdürleri ve bazı resmi kurum çalışanları da katıldılar.

Burada bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından günü mana ve önemini anlatan konuşmayı Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi gerçekleştirdi. Kiremitçi, “Emniyet Teşkilatımız, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasından sonra 10 Nisan 1845‘te kurulmuş, cumhuriyetin ilanından sonra 1937 yılında 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu ile birlik ve beraberliğimizin vazgeçilmezi günümüz polis teşkilatının temel yapısı oluşturulmuştur. Şanla, şerefle yazdığı 172 yıllık bir maziyi geride bırakmış olan teşkilatımız, 173. kuruluş yılına girerken sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, dünyadaki saygın yerini almış olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Halk-polis el ele

15 Temmuz’da ülkesine ve memleketine ihanet edecek kadar şuurunu kaybetmiş, ülkemizin sınırlarını hedef alan, bu ülkenin vatandaşının, cumhurbaşkanının, başbakanının canına kast edip bu milletin Meclis’ini, Emniyet Müdürlüğü’nü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı bombalayacak kadar gözü dönmüş hainlerin kalleş darbe girişimleri başarıya ulaşamamıştır. Çünkü bu halk ülkesinin, cumhuriyetinin, vatan, millet, bayraktan başka kaygısı olmayan, hiçbir oluşuma biat etmeyen tek aidiyetinin devlet olan gerçek polis ve silahlı kuvvetler mensuplarıyla beraber o asker üniformalı hainlere fırsat vermemiş, cumhuriyetine, demokrasisine, vatanına, bayrağına sahip çıkmıştır. 

Müdür Kiremitçi, faaliyetlerini anlattı

İlçemizde göreve başladığımdan bugüne kadar geleceğimizin teminatı ve toplum yapımızın temelini oluşturan çocuklarımızın güvenli bir eğitim öğretim hayatı için okul yönetimleri ile irtibatlı olarak her okulumuzda ‘Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi’ görevlendirilmiş ve ayrıca asayiş, trafik ve devriye ekiplerimiz tarafından okul önlerinde etkin bir şekilde uygulanması sağlanmış, tüm lise dengi okullarımıza elektrikli bisikletlerin kullanımıyla ilgili bilgilendirmeler yapılmış ve denetimlerimiz arttırılmıştır. İşleniş yöntemleri ve çeşitliliği ile ülkelerin ticari faaliyetlerini ve ekonomik gelişimini olumsuz yönde etkileyen kaçakçılık suç çeşitlerinden olan vergi gelirleri açısından da büyük önem arz eden tütün mamulleri ve alkollü içki kaçakçılığı ile etkin bir şekilde mücadele edilmektedir.

Başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza ve müdafaa ederken görevleri başında canlarını feda eden aziz şehitlerimizin aziz hatıralarını rahmetle anar ve bu uğurda hayatlarını ortaya koyan gazilerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade eder, emekli ve gazilerimiz ile halen görevleri başında olan mensuplarımıza ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim” dedi.

“Vatandaşın huzur ve güvenliği için…”

Daha sonra söz alan Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, “Polis teşkilatının tarihi, Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. 15 Temmuz hain kalkışması sonrasında her yerde olduğu gibi biz de o gece ilçemizde güvenlik tedbirlerinin alınması için gerekli çalışmalar yapılmıştır. İlçemizde polis teşkilatımız, burada yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için 24 saat boyunca çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kuruluş pastası kesildi

Etkinlik kapsamında şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, eşi Fadime Kiremitçi ve Ödemiş İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu’nun kuruluş yıldönümü pastasını kesmesi ile Hatipoğlu Mustafa Erdem Ortaokulu Folklor Grubu’nun gösterisi de yer aldı. Etkinlik sonrasında davetlilere çeşitli ikramlar sunuldu.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı