Advert
Advert
Advert

Bir kez daha Aktaşoğlu

Bir kez daha Aktaşoğlu
Bir kez daha Aktaşoğlu Küçük Menderes
Bu içerik 811 kez okundu.
Advert

Ödemiş Muharip Gaziler Derneği’nin olağan kongresi Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda sağlanan çoğunlukla gerçekleşti. Ali Hulusi Karakuz başkanlığında Halil Taşcı, Nevzat Aydın ve Kamuran Açıkalın’ın divan kurulunu oluşturmasının ardından beş kişilik oy sayım ve seçim tasnif komisyonunun seçimi, 2015, 2016 ve 2017 yıllarının faaliyet raporunun okunması, denetleme raporunun okunması ve üyeler tarafından onanması, 2016-2017 yılları tahmini bütçenin okunması, şube yönetim denetleme kurulu üst delege seçimi ve dilek ve temenniler bölümü, kongrenin gündem maddeleri içinde yer aldı.

Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, “Türkiye Muharip Gaziler Derneği, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan askerler ile bunların eş ve yetimlerinden oluşmuş, kamu yararına çalışan, asker kökenli bir dernektir. Derneğimizin amacı, gazi ve dul eşlerinin tanışmalarını temin etmek, dayanışmalarını sağlamak, sosyal, ekonomik, kültürel ve manevi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, üyelerin yasalardan doğan haklarını takip edip sonuçlandırmak, milletin bütünlüğü ve devletin bölünmezliği ile cumhuriyetin kurulması ve korunması yolunda vuku bulan mücadeleleri, dökülen kanları, bu mücadele ŞEHİT veya GAZİ olan kahramanları yeni nesillere anlatmak, tarihe, milli gelenek ve göreneklere bağlılık, fedakarlık, dayanışma ve yardımlaşma hasletlerini güçlendirmek ve yüceltmek yolunda etkili faaliyete bulunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve Türk milliyetçiliğine bağlı kalarak milletimizin ülkesi, devleti, tarihi ve inançları ile beslenen milli kültürü ile sonsuza dek varlığını koruma çalışmalarına katkı sağlamaktır.

“Gazi, daima devletinin emrindedir”

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanlar, muharip gazidir. Gazi, bir kahramandır. Asildir, vakarlıdır, yüksek şeref, ahlak ve fazilet sahibidir. Canını ve gençliğini devleti için feda etmek üzere muharebe meydanına karşılıksız süren gazi, daima devletin emrindedir ve onu sever. Bütün gazi arkadaşlarını candan sever, kusurlarını hoş görür, onları incitmez ve onlara kızmaz. Derneğine küsmez, onu her şart altında yüceltir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, dernek tüzüğüne herkesten çok saygılıdır. Çevresinde geçimlidir, sayılır, sevilir. Kendi menfaatinin vatanının, devletinin, derneğinin ve gazi arkadaşlarının menfaatinden sonra geldiğini bilir. Gazilik şanını kullanarak kendisine menfaat sağlamaya çalışmaz, kimseden bir şey istemez, kimseye el açmaz. Her gazinin bir siyasi tercihi olabilir. Ancak hiçbir gazi, gaziliği ve derneği siyasete alet edemez, siyasi parti yürüyüş ve toplantılarına gazilik adına katılamaz. Dernek içinde siyasi tartışma yapamaz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına Mustafa Kemal Paşa’ya Türk milleti adına ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşallik’ rütbesini tevcih etmiştir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizim için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlığının eseridir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi, ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır. Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de sınırlarımızın içinde ve dışında, dış destekli terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Topraklarımızın bir daha bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.

“Gazi ve şehitlerimize borçluyuz”

Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk de bu onurlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların Türk ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır. Türk Milleti, bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı’nda yaşamıştır ve ‘Ya istiklal ya ölüm’ demiştir. Türk tarihi, böylesine kahramanlık günleri ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yazan şehit ve gazilerimiz, tek tek birer onur abidemizdir.

“Şehitler nurlanmış, gaziler onurlanmış”

Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk ordusu, daha sonra, dünya barışını korumak için görev almıştır. 1950-1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda birçok askerimiz şehit oldu. Bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Devletimiz, bir yasa ile şehit yakınlarına Övünç Madalyası vererek şehitlik maaşı bağlar. Yine gazilere de madalya ile aylık maaş verir, ayrıca tedavi ve ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır. Türk ulusu için şehitler nurlanmış, gaziler ise onurlanmış şahıslar demektir. Bunların en başında da Başkomutan Gazi Mareşal ve Ulusal Önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.

Türkiye gazileri, 19 Eylül 1983 tarihinde Türkiye Muharip Gaziler Derneği adı altında bütünleşmişlerdir. 19 Eylül, aynı zamanda Atatürk’e 1921 yılında mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle yurdumuzda her yıl 19 Eylül tarihi, Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale, Kore, Kıbrıs, Güneydoğu, 15 Temmuz ve Suriye şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Geride kalan gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

Yapılan hizmetleri anlattı

Derneğin faaliyetleri konusunda da açıklama yapan Başkan Aktaşoğlu, “Her yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından erzak ve temizlik malzemeleri, dini bayramlarda 200’er lira bayram parası alındı. Bunun dışında Kore ve Kıbrıs gazilerini tanıtan Ödemiş Gaziler Kitabı’nın basımı gerçekleştirilerek dağıtımları yapıldı. Hasta ve yaşlı gazilerimize kaymakam ve garnizon komutanı eşliğinde ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. İlçemize yeni atanan bazı kamu kurum görevlilerine ziyaretlerde bulunduk. Devlet hastanemizde ve sağlık merkezinde girişimlerimiz sayesinde şehit ailelerimiz ve gazilerimize ayrıcalıklı olarak özel bir başvuru işlem masası kurulması sağlandı. Derneğimizin eski binasından tanışarak yeni gazi evimize kavuştuk. Resmi ve dini bayramlarda, törenlerde derneğimizi en iyi şekilde temsil ettik. Erzak, bayram parası, bankamatik kartı, kömür yardımı, kimlik kartı ve diğer resmi işlemler, müracaatlar tarafımızdan yapıldı. Kore gazilerimize madalyalar ve heykelciklerin dağıtımını kaymakam ve kurum amirlerinin katıldığı törenle gerçekleştirdik. İki yıl üst üste aidat ödemeyenin kanun gereği üyeliği düşürüldüğünden aidatlar konusunda ikaza gerek duymadan ödemelerin önceden yapılması önemlidir. Sağlık uygulama tebliği, 1 Nisan 2018 tarihi itibarı ile 1005 sayılı kanuna tabi olarak şeref aylığı alan kişiler, gaziler ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerden hastanelerde otelcilik ve istisnai sağlık hizmetlerinden ilave ücret alınmayacaktır” şeklinde konuştu.

Eski Konaklı Belediye Başkanı ve Ödemiş Muharip Gaziler Derneği üyelerinden Kamuran Açıkalın ise, “Ben de halkın her daim içinde olan gazilerden biri olarak karşınızdayım. Özellikle gazilik maaşlarının dengelenmesi konusunda birtakım gelişmeler olmasını diliyorum. Ankara temsilcisi olarak bu maaş adaletsizliğin bir an önce çözüme kavuşması konusunun Meclis’e de taşınması için elimden geleni yapacağım” mesajını verdi.

Haber: Turgay KONURALP

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı