Advert
Advert
Advert

Azerbaycan’ın vitamini Bademli’den

Azerbaycan’ın vitamini Bademli’den
Azerbaycan’ın vitamini Bademli’den Küçük Menderes
Bu içerik 1973 kez okundu.
Advert

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2017-2018 dikim sezonu için Azerbaycan’a 124.513 meyve fidanı satışı gerçekleştirdi. Tek seferde yalnızca bir firmaya yapılan meyve fidanı satışı ihracatının ilk teslimatının dikim çalışmaları başladı.

Azerbaycan’da Ulu Agro firmasıyla gerçekleştirilen bu anlaşma sonucu kooperatif, teslimatı yapılan 94.213 adet meyve fidanının dikim çalışmalarında da hizmet veriyor. Bu çalışmalar için Azerbaycan’da kooperatifin Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Solmaz ile ziraat yüksek mühendisi Hakan Yıldız, firmanın temsilcilerine ve işçilerine danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor. 30.300 meyve fidanı da yola çıkmaya hazırlanıyor.

Ödemişli firmadan sulama sistemi

Dikimi yapılacak arazinin toprak analizlerine, iklim koşullarına ve sulama ihtiyacına göre fidan seçimi yapılmasını sağlayan kooperatif yetkilileri, Azerbaycan’daki arazinin sulama sistemini de Ödemişli bir firmanın kurmasını sağladı. Ege-Tar firması, sulama sistemi projesinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra dikimi yapılacak meyve fidanlarının bölgeye sevki başlatıldı. İlk sevkiyat sonunda gömüye alınıp muhafazası yapılan fidanların dikimi kooperatif danışmanı ve yetkilisinin gözetiminde yapılmaya başlandı.

“Bu, sadece tek firma ile yaptığımız miktar”

Türk cumhuriyetlerine ihracatta çok önemli bir noktaya geldiklerine işaret eden Kooperatif Başkanı M. Selçuk Bilgi, “Bu miktar fidan, Azerbaycan’daki tek bir firmayla yaptığımız miktardır. Bunun dışında farklı dönemlerde daha küçük ve çeşitli sayıda satışlarımız olagelmektedir. Çok daha büyük bir projeye Özbekistan’da başlamak niyetindeyiz. O yönde çalışmalarımız netleştiğinde yine paylaşırız” dedi.

1968 yılında kurulan ve meyve fidanı, süs bitkileri üretimi, zeytinyağı ve süt ürünleri üretimi yapan Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bölgenin en eski ve köklü kooperatiflerinden birisi durumunda.

Haber: Emine Hilal ZORLU

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Tire’de Karadeniz fırtınası esti
Tire’de Karadeniz fırtınası esti