Advert
Advert
Advert

Gergin kongrede yeniden seçildi

Kiraz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin dün yapılan seçiminde mevcut başkan Nasuh Coşkun güven tazeledi

 Gergin kongrede yeniden seçildi
 Gergin kongrede yeniden seçildi Küçük Menderes
Bu içerik 1892 kez okundu.
Advert

Kiraz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurul Kongresi, sağlanan çoğunluk ile Kiraz Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Kongrenin divan heyeti Divan Başkanı Ahmet Dere, Ömer Kırbaş ve Veli Kırbaş olarak seçildi. Üç adayın yarıştığı seçimde mevcut başkan Nasuh Coşkun, aldığı 436 oy ile güven tazeledi.

Adaylardan Mesut Taş’ın son anda adaylıktan çekilme kararı üzerine mevcut başkan Nasuh Coşkun, İbrahim Devrim Kaya ve Mehmet Tetik, üç aday olarak çekiştiler.

“Güçlü esnaf demek, güçlü ekonomi demektir”

Açılış konuşmasını Oda Başkanı Nasuh Coşkun gerçekleştirdi.  Coşkun, “Daha güçlü bir kooperatif olmak için bize düşen görev, kredilerimizi gününde ödemekten geçer. Çünkü en ucuz krediyi bir yıl için %4, bir yılı aşanlar için %5 faiz oranıyla vermekteyiz. Hepimizin bu değeri iyi bilmesi gerekir.   2017 yılı içinde zor durumda kalan esnaf ve sanatkarlar için yeniden yapılandırma uygulaması yapılmıştır. Bu yapılandırmalardan 211 esnafımız yararlanmıştır.

Devletimizden küçük esnaf ve sanatkarlara daha fazla destek verilmesini, kendi kazançlarıyla Bağ-Kur prim borçlarını 25 yıl bilfiil ödeyen esnafların emekli olabilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını, esnaf ve sanatkarlara devlet desteğinin arttırılmasını, esnaf ve sanatkarların yüzünün gülmesini istiyoruz.2018 yılının ülkemiz insanlarına barış, huzur  ile birlikte sağlıklı ve bol kazançlar getirmesini diliyorum. Esnaf ve sanatkar kesiminin tartışmasız bir şekilde devletin ve vatanın  inşasında büyük görevleri vardır. Esnaf ve sanatkarlar; devletimizin, vatanımızın sorumluluğunu üstlenmiş bir kesimdir. Kıymetli esnaf arkadaşlarım! İmalatçılar ve sanatkarlar, içinde bulunduğu çevrenin güvencesidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.  Sabahtan akşama kadar mekanını açan, nasibini bekleyen, helal para kazanmak için, ekonomimizi ayakta tutabilmek için emek sarf eden esnafımızın ekonomik hayatta çok büyük rolü vardır. Güçlü esnaf demek, güçlü ekonomi demektir” dedi.

Mağduriyet tartışması

Kongreye katılanlardan bazıları, geçtiğimiz yıllarda kooperatiften uzaklaştırılan eski bir çalışan yüzünden mağduriyet yaşadıklarını belirterek gündem maddelerinin okunduğu sırada tartışmaların yaşanmasına neden oldular.

“Banka mı biliyor, kooperatif mi?”

Daha önceki yönetim zamanında bazı sorunlar yaşadığını iddia eden ve Kiraz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne adaylığını koyan Başkan Adayı Mehmet Tetik, “20 bin lira istedim.  Verelim dediler. Krediler durduruldu. Yılbaşı sonrasına attılar. Yılbaşı sonrası gittiğimde kredimin onaylanmadığını söylediler ve ‘Halkbank ile görüşeceksin’ dediler. Tabii İcra Dairesi’nde dosyaları alınca kimin kefil olup olmadığı ortaya çıkınca müdürle halledeceğimi söylüyorlar. Buradaki krediyi kooperatif başkanı mı biliyor yoksa banka müdürü mü?

Halkbank’a gidiyorum, 2012’den itibaren geriye dönük çekmiş olduğum miktarı ve kefillerini öğrenmek istiyorum. ‘Kredi miktarını söyleriz ama kefillerin ismini söyleyemeyiz’ diyorlar. Söylenmesi mi, söylenmemesi mi gerekir? Böyle bir memur arkadaş gördünüz mü? Burasının yönetimindeki arkadaşların ‘Ortağımızın kredisinin kefillerini niye söylemiyorsunuz?’ demesi gerekmez mi? Kooperatife gittiğimde bir arkadaşımız ‘Buraya zamanında gelmiyorsun’ diye sitem etmektedir. Buna hakkı var mıdır? Gözlemci müfettişler, kesinlikle beni bu konuda dinlemediler.  Dört yıl boyunca bu yaşanan yolsuzlukları takip ettim ve birtakım şeylerin ortaya çıkmasını sağladım” ifadelerini kullandı.

“Mağdurların hakkını savunacağız”

Adaylardan İbrahim Devrim Kaya, “Yüzlerce ortak mağdur edildiği gibi kaybolan trilyonlar var. 222 tane ortağımız, Emniyet’e dilekçe verdi. Şu anda böyle bir durumdayken arkadaşlarımızla güzel bir yönetim oluşturduk. Kooperatif ile kimin sorunu olursa olsun birebir görüşeceğiz. Mağdur olan insanlar dekont almamış. ‘Bugün git, yarın gel’ dendiği gibi iddialar var. Sıkıntıları hep birlikte yaşadık. Eğer bizi seçerseniz kooperatifin avukatı ile birlikte sonuna kadar mağdurların hakkını savunacağız. Seçimin kooperatifimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Gün bugün, doğruyu seçin”

 Karaburç Mahallesi Muhtarı Hüseyin Akkeçe, kooperatifin daha önceki yönetiminde birtakım mağduriyetler yaşadığı iddia ederek,  “İlgili kişiler denetimlerini yapacaklar zaten. Şimdi burada hiçbir şey yokmuş gibi hareket ediliyor. Benim 10 bin liram gitti. Burada mağdur edilen kişiler var. Mağdur olduğumuz halde mahkemelik olduk. İhtiyacı olmayan insan kredi alır mı? Düzenlemeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Böyle denetim raporu olmaz. Gün bugün. Doğruyu seçin, benim sözüm bu” dedi.

Söz alan kooperatif üyelerinden Ersin Kütük, “Dokuz yıldır Kiraz’da esnafım. Bir tane takipten gelmiş bir şeyim yok. Kredi için beş ay oyalandım. Önce ikinci, sonra üçüncü kefili istediler. İnsanları mağdur etmenin anlamı yok” şeklinde konuştu.

Nasuh Coşkun farklı kazandı

Sandık sonuçlarına göre mevcut başkan Nasuh Coşkun 436 oy alarak bir dönem için daha seçildi. Diğer adaylardan İbrahim Devrim Kaya 120 oy, Mehmet Tetik ise 12 oy alırken sekiz oy ise geçersiz ilan edildi.

Haber: Turgay KONURALP

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!