Advert
Advert
Advert

Tarımın reçetesini başkette açıkladı

Tarımın reçetesini başkette açıkladı
Tarımın reçetesini başkette açıkladı Küçük Menderes
Bu içerik 540 kez okundu.
Advert

Başkent Ankara’da gerçekleştirilen Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi’nde Türk tarımının nasıl kurtulacağı ile ilgili görüşlerini dile getiren Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, tarımın reçetesini anlattı.

Tire Süt Kooperatifi’nin bir reçete olduğunu bir kez daha dile getiren Eskiyörük, “Buradan yetkililere sesleniyorum. İthalatla sorunu çözemeyiz. İthalatı durdurun. Bırakın ürün fiyatları artsın. Üretici eksik olan ürünlere yönelsin. Bir yıl sonra kendi ürettiğimiz ürünlerimiz bize yeter. Böylelikle bu kaynaklarımız, yabancı çiftçinin cebine değil kendi çiftçimizin cebine girsin. Üreticimizin bu maliyetlerle bu işi sürdürmesi mümkün değil. Kapıları açın, aynı koşulları oluşturun; biz dünyaya kafa tutarız. Üretemezsek dışa bağımlı hale geliriz. Türkiye’nin kalkınması tarımla, tarımın kalkınması ise kooperatifleşme ile olur" dedi.

Başkan Eskiyörük, Türkiye’de kooperatifçiliğin geri kaldığını söyleyerek, “Türkiye tarımını kurtarmamız için önce üreticiyi kurtarmamız lazım. Kooperatifleşmede bir devlet politikası olması lazım. Biz Tire’de bir model oluşturduk. Bu modelle 10 yıl önce 80 ton olan süt üretimi, bugün 500 tonu geçti. Türkiye’de verimlilik inek başına üç ton. Tire’de bu rakam yedi ton seviyelerine ulaştı. Türkiye’nin en kaliteli sütünü üretiyoruz. Sanayicinin ilgi odağı haline geldik. Süt üreticisini güvence altına aldık. Artık köyden kente göç olmuyor. Bu modeli Türkiye’de uygulamamız lazım. Bu, bence ülkemize sunulmuş bir reçetedir. Tire Süt Kooperatifi bir reçetedir” ifadelerini kullandı.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!