Advert
Advert
Advert

Deniz kabarmasına çözüm körfez taraması

Deniz kabarmasına çözüm körfez taraması
Deniz kabarmasına çözüm körfez taraması Küçük Menderes
Bu içerik 810 kez okundu.
Advert

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü öğretim üyeleri Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe ve Prof. Dr. Gökdeniz Neşer, İzmir'de yaşanan "deniz kabarmasını" değerlendirdi. Olayın iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu söyleyen uzmanlar, Körfez'de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile açılacak sirkülasyon ve navigasyon kanallarıyla bu tür su baskınlarının şiddetinin azaltılabileceğini söyledi. 
 

İzmir'de geçtiğimiz perşembe günü etkili olan fırtına ve ardından ortaya çıkan deniz kabarması, tüm dikkatleri küresel ısınmaya çekti. Dört metreye yükselen dalga boyu ve hızı saatte 103.3 kilometreye kadar çıkan rüzgar, İzmirlilerin yüreğini ağzına getirirken, uzmanlardan sürpriz bir çözüm geldi. Uzmanlar, Körfez'de açılacak sirküasyon ve navigasyon kanallarının, deniz seviyesindeki yükselmeyi önleyebileceğini belirtti.

Kent yaşamını olumsuz etkileyen deniz kabarmasının küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu belirten DEÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe, İzmir’de 20 yılda bir gözlenen bir olayı son dönemde beş yılda bir gözlemleye başladıklarını bildirdi. 2012 yılında da benzer bir olayın yaşandığına dikkat çeken Beşiktepe, "Şiddetli rüzgarlar, Ege Denizi sularını Körfez’in içine yığmakta ve dolayısıyla deniz seviyesini yükseltmekte. Bununla beraber atmosfer basıncı o gün 20 saatte 30 milibar birden düştü. Bu düşüş de deniz seviyesinin yükselmesine neden oldu. İZSU ile birlikte Körfez’in beş noktasına kurduğumuz meteorolojik ölçüm istasyonlarından aldığımız verilerle bu bilgilere ulaşıyoruz. Bu olay iklim değişikliğinin bir neticesidir" dedi.

Körfez'e iki kanal birden açılacak
 

Körfez’deki sığlaşmanın önüne geçmek ve yeniden yüzülebilir hale getirmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesinin İzmir Limanı işletmecisi TCDD ile birlikte yürüttüğü “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi” iki ayrı kanal öngörüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Körfez’in kuzey aksında 13.5 kilometre uzunluğunda ve 8 metre derinliğinde bir sirkülasyon kanalının açılabilmesi için hazırlıklarını sürdürüyor. TCDD ise projeye göre, Körfez'in güney aksında 12 kilometre uzunluğunda ve 17 metre derinliğinde bir navigasyon (liman yaklaşma) kanalının taramasını yapacak. Güney aksı boyunca açılacak kanal ile Körfez’e temiz su girişi artacak. Kuzey aksında oluşturulacak sirkülasyon kanalı da, bu bölgedeki akıntı hızlarını artıracak. Su kalitesi ve biyolojik çeşitlilik iyileştirilecek. Aynı zamanda İzmir Limanının kapasitesi artacak ve yeni nesil gemilere de hizmet vermeye başlayacak.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!