Advert
Advert
Advert

Patates, maliyetini ancak karşılıyor

Patates, maliyetini ancak karşılıyor
Patates, maliyetini ancak karşılıyor Küçük Menderes
Bu içerik 1332 kez okundu.
Advert

Yılda üç kez ürün veren Türkiye’de tek, dünyada üç ovadan biri olan Küçük Menderes Ovası’nda patates fiyatları ancak maliyetini karşılarken üreticiler tohum ve mazot desteği yapılmasını istiyor. 
 

Bereketli topraklara sahip ovada yağışlı havalardan fırsat bulan üreticiler, güz patatesinin hasadını yaparken diğer yandan yeni sezon patates ekimi de başladı. Ekimleri Ağustos ayının ikinci haftasında başlayan güz patatesinde fiyatlar, tarlada 45-50 kuruş civarında seyrediyor. Tohum fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bahar döneminde yetiştirilen patatesleri tohumluk olarak kullanan üreticiler, şu an fiyatların maliyeti bile karşılamakta zorlandığını ifade ediyor.
 

Üreticinin patates üretimine devam edebilmesi için tohum ve mazot desteğine ihtiyaç duyduğunu belirten Hüseyin Türkoğlu isimli üretici, "Bugün sıfır dediğimiz yerli anaç tohumun kilo fiyatı 2 TL’nin üstünde. Mazotun litresi de 5 TL’nin üzerinde. İşçi yevmiyeleri, elektrik, su paraları, ilaç girdileri derken işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ekimi yapılan tarlalarımızda tohumların soğuk havadan etkilenmemesi amacıyla elyafla koruma altına alıyoruz. Elyaf da başka bir maliyet. Patates üretimi, Ödemiş’in olmazsa olmazıdır. Ödemiş’te birçok aile, patates üretiminden geçimini sağlıyor. Bizim ovamızın toprakları o kadar verimli ki yılda iki kez bu topraklarda patates yetişiyor. Bugün ovada bir yandan güz patatesi hasadı devam ederken boşalan arazilerimizde yeniden patates ekiliyor. İnşallah hava şartlarıyla fiyatlar istediğimiz gider. Yoksa üreticinin hali harap” dedi.
 

Patates üreticiliği de yapan Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, Ödemiş’te bir kilo patatesi yetiştirmenin maliyetin en az 50 kuruş olduğunu ifade ederek, "Uygun fiyatı ve güneşli havayı bulan üretici, elindeki patatesi acilen söküp satma çabasına girecektir. Fakat şu an hava şartları buna izin vermiyor. Ücretler ise maliyeti bile kurtarmaktan uzak" diye konuştu. 
 

Hava şartlarının elvermemesi durumunda ürünün tarlada bekleyeceğini ifade eden Akgün, "Ürün, toprakta kış sonuna kadar kalabilir. Fakat zamanında hasat yapılamazsa tarlaya yeni ürün ekilemez. Bu yüzden ürünün Ocak başı itibarı ile sökülmesi gerekir. Ürünü tarladan kaldıramazsak bahar dönemi ürünlerini ekmekte gecikiriz" ifadelerini kullandı.

 

Haber: Bilgehan SAKICI

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kar durdu, kar temizliği sürüyor
Kar durdu, kar temizliği sürüyor
Yarıyıl tatilinde tiyatro keyfi
Yarıyıl tatilinde tiyatro keyfi