Advert
Advert
Advert

“Birlik olursak hedeflerimize ulaşırız”

“Birlik olursak hedeflerimize ulaşırız”
“Birlik olursak hedeflerimize ulaşırız” Küçük Menderes
Bu içerik 675 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, 2018 yılı hedeflerini gazetemize açıkladı

 

Gazetemiz, 20. yılı kapsamında başlattığı ziyaretlerine 2018’de de devam ediyor. Belediye başkanları ile başlayan süreç, oda ziyaretleri sürüyor.

Göreve geldiği günden bu yana başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş’e yapılan ziyarette Genel Koordinatör İsmail Atahan Keçeci tarafından Küçük Menderes Gazetesi’nin arşivinden bir cilt hediye edildi.

Eriş, “Küçük Menderes Gazetesi, sayfa sayısının artması ve yerel haberlerinin çokluğu nedeniyle belli bir ivme yakaladı. Bundan dolayı Küçük Menderes’in başarılarının devamının gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.

Genel Koordinatör Keçeci ise, “2018 yılı için bir takım hedeflerimiz var. Bunları yakalama konusunda daha çok bölgesel gazete olma özelliğini de korumak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ödemiş adına ortak adımlar

Ödemiş Ticaret Odası’nda kısa süre sonra gerçekleştirilecek seçim sonrası birtakım çalışmalar yapacaklarını dile getiren Başkan Eriş, “Oda seçimlerinde kim kazanırsa kazansın tüm oda başkanlarıyla bir araya gelerek Ödemiş adına önemli adımlar atmayı hedefliyoruz. Ödemiş Ticaret Odası olarak tüm kooperatifleri çok önemsiyoruz. Kooperatiflerle birtakım fuarlara da girerek ortaklaşa çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.

Kooperatifler, ülkemizin tarım politikasını oluşturmada çok büyük bir faktör oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler bile kooperatifçiliği benimsemektedirler. Kooperatifçilik çok önemli çünkü gizlilik yok. Şeffaflık var. Ortaklarla birlikte güzel bir güç ortaya çıkıyor. Biz, hala iyi bir tarım uygulamasını tam olarak yerine getiremiyoruz. Ayrıca kayıt dışılığı da önlememiz gerekir. Süs bitkilerine %18 Katma Değer Vergisi konulması nedeniyle yüksek bir maliyet ortaya çıkıyor ve bu yüzden de maalesef bazı insanlar kayıt dışına yöneliyor. Büyümekte olan firmalar da kurallara uymaya çalışıyor. Süs bitkilerinde KDV, % 1 olsa herkes kayıtlı ve faturalarla çalışarak ülkemize daha çok gelir sunacak. Burada bir değişiklik yapılırsa direkt vergi ile daha çok girdi olacak. Bu konuda gerekli girişimleri yaptık. Bunun sonucu bekliyoruz. Bakanlıklar nezdinde de lobi faaliyetimiz devam  ediyor” ifadelerini kullandı.

Süs bitkilerinde KDV çağrısı

Ödemiş ve çevresinin süs bitkileri ve ağaç grubu konusunda Türkiye’nin %30 ila %40 oranındaki ihtiyacını karşıladığının belirten Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, “Özellikle bu bölgeden daha çok tercih var. Artık süs bitkiciliğinin ayrı, fidancılığın da ayrı görülmesi gerekiyor. Büyük şehirlerde olduğu gibi belediyemizin de anonim şirket kurmasının bölgemize çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. Peynirde Ödemiş teneke ve tulum lorunun patent çalışmasını başlattık. Alma aşmasındayız.  İpekte de markanın alınması konusunda yine girişimlerimizin sonucunu önümüzdeki günlerde alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“Üyelerimiz, bizi davet ediyor”

Başkan Eriş, “Bir yılı doldurduk. Biz göreve geldiğimizde odada birtakım sıkıntılar vardı. Rakamlar ve istatistikler de tutuyoruz. 2015’te 130 defa odamızın haberi yayınlanmış. 2016’da 180, 2017’de ise 520’ye yakın haberimiz çıkmış. İlk önce oda ile üyeler arasındaki yakın teması sağladık. Şu anda üyelerimizin kendilerinin bizi arayarak her zaman bekledikleri ifade etmeleri, bizi daha çok mutlu ediyor. Bulut teknolojisini kullanarak üyelerimizle teknolojik olarak irtibatımızı çok iyi bir şekilde sağlıyoruz. Sokağa çıktığımızda üyelerimizden olumlu tepkiler alıyoruz. Son olarak Kadın Girişimciler Kurulu’nu oluşturduk. Önümüzdeki günlerde de Erkek Girişimciler Kurulu’nu faaliyete geçireceğiz. Genç Girişimciler Kurulu’nu da kurmayı hedefliyoruz. Kültür ve sanat çalışmalarına da ağırlık veriyoruz. Cumartesi akşamı (yarın) Ümmiye Koçak’ın bulunduğu bir tiyatro çalışmasını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Turistik anlamda ivme kazanacak

2018 hedeflerini de anlatan Başkan Eriş, “Her dört yılda bir stratejik planlarımız olur. Akreditasyon alanında çalışmalarımız devam ediyor. 2017’de odanın yapması gereken faaliyetlerin hepsini de gerçekleştirmeye çalıştık. Ödemiş ve bölgesinin turistik alanda ivme yakalaması konusunda belki Ödemiş Belediyesi ile ortaklaşa çalışmalar da yapabiliriz. Eğitime de her zaman destek oluyoruz. Yine seminerler ve birtakım yurt içi fuarlarından sonra yurt dışı fuarlarına katılmayı hedefliyoruz. Antalya’da açılan Forex Fuarı’na da katılıyoruz.

“İşçi ihtiyacı, Ödemiş’ten karşılanmalı”

1200 üyemiz var ama bu sayımız gün geçtikçe artıyor. Çünkü üyelerimizin tercihi odadan yana oluyor. Ödemiş olarak tam bir geçiş süresindeyiz. Ödemiş OSB bittiğinde 44 firmanın geleceği konusunda bilgiler alıyoruz. 3500-4000 civarında nitelikli kalifiyeli elemanın istihdamı ile sanayi alanında söz sahibi olan bir ilçe haline geleceğiz. Saatine riayet eden, disiplinli işçilere ihtiyacımız var. Burada kişiler kendilerini geliştirecekler. Ödemiş halkından birisi olarak işçi ihtiyacının ilçemizden karşılanmasını isteriz. OSB’nin yanı sıra yeni hastane var. Bağlantı ve çevre yollarının daha iyi bir hale gelmesini bekliyoruz” dedi.

Üniversite vurgusu

“Ödemiş, maalesef dağların arasında sıkışmış vaziyette” diyen Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Ancak bu konuda çılgın projeler gerçekleştirilebilir. Tünel yolların yapılmasının bölgemizi hareketlendireceğine inanıyorum. Baktığınızda şehrin dışında olan üniversiteler var. Tire ve Ödemiş arasında kalan bir üniversitenin her iki ilçedeki esnafa da faydası olacağına inanıyorum. Çok sayıda üniversite öğrencisinin bulunduğu bir ilçe, kendini geliştirecektir. Bu da sosyal gelişmenin sürdürülebilirliğini de beraberinde getirecektir.“

“Değişik projeler çıkmasını istiyoruz”

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, “Ödemiş, bilindiği gibi çok önemli bir tarım potansiyeline sahip. Bu konuda üzerimize ne düşerse fazlasıyla yapmaya hazırız. Ödemiş’in sanayisi ve tarımıyla dev atımlar atacağına inanıyorum. ISO 2001 belgemizi yeniledik. 2018’de birtakım kriterlerimizden dolayı belgemizi alacağız. Çeşitli sektörlerden olan arkadaşları bir araya getirmemizin amacı, bizim göremediğimizi bu insanların görmesini ve bu arkadaşların her birinden değişik projelerin çıkmasını istememizdir. Genç Girişimciler Kurulu, şimdiden beni heyecanlandırıyor. Bu kuruldaki arkadaşlarımızın hepsinin de bende ayrı bir yeri var. Çünkü bu arkadaşlar hiçbir maddi menfaat gözetmeksizin hareket ederek Ödemiş Ticaret Odası’na faydalı olmak istiyorlar. İçimizdeki girişimcilik ruhuyla hareket eden, zeki bir milletiz. Biz, birlik ve beraberlik içinde olursak çok iyi bir şekilde büyürüz ve hedeflerimize daha çok ulaşırız” ifadelerini kullandı.

Haber: Turgay KONURALP

  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haberleri yalanladı!
Haberleri yalanladı!
Esrarengiz SMS yine sahnede
Esrarengiz SMS yine sahnede