Advert
Advert
Advert

“44 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz”

“44 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz”
“44 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz” Küçük Menderes
Bu içerik 1683 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes Sulama Birliği Başkanı Özay Kaptan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 7 Aralık 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Ocak 2018 itibariyle hayata geçen modern sulama sistemlerinin kullanılmasını teşvik etme amaçlı verilen yüzde 50 hibe hakkında açıklamalarda bulundu. Kaptan, “44 yılın en kurak dönemini yaşadığımız şu günlerde suyun rasyonel kullanılması gerektiğinin farkında olarak modern sulama sistemlerinin kullanılması gerektiğini Küçük Menderes Sulama Birliği olarak da uzun zamandır savunuyoruz. Biz de bundan sonra ilgili bakanlıkça alınmış kararlar çerçevesinde 2018 yılından itibaren yağmurlama ve damlama sulama sistemlerini kullanmayan çiftçilerimize Beydağ Barajı’ndan su veremeyeceğiz. Bunun için çiftçilerimizin bir an önce bu desteklemelerden yararlanmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sulama Birliği’nden bilinçli çiftçilere yüzde 50 indirim

Kaptan, bu konunun tüm bölge halkı için önemli olduğunu da vurgulayarak, “Bundan sonra yağmurlama ve damlama ile sulama yapmayan çiftçilerimize kanun gereği Beydağ Barajı’ndan su verilemeyeceğini vurgulamak istiyorum. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman Su İşleri Bakanlığı’nca yapılan toplantılar sonucunda modern sulama sistemlerini kullanmayan çiftçilerimize yine kanun gereği su verilmeyecek. Küçük Menderes Sulama Birliği olarak meclis toplantısında meclis üyelerimizce oy birliğiyle modern sulama teknikleri olan yağmurlama ve damlama sulama yapan çiftçilerimize yüzde 50 indirim yaptık. Bütün dünyanın kullandığı bu sistemleri biz de kullanmalıyız. Dünyanın en verimli ovalarından biri olan Küçük Menderes Ovası, en iyi şekilde korunmalıdır. Bölgede yılda üç ürün ekiliyor olması, bunun yanında yazların da kurak geçmesi nedeniyle suya olan ihtiyacımız, her zamankinden daha fazla. Suyun iktisatlı kullanılması için gereği neyse onu yapacağız” dedi.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hasan KAHRAMAN     2018-01-11 Biran önce Erikli çayının baraja bağlanması icin gerekli girişimlerin yapılmasını istiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Tire’de Karadeniz fırtınası esti
Tire’de Karadeniz fırtınası esti