Advert
Advert
Advert

Tarihi binada çağdaş kütüphane

Tarihi binada çağdaş kütüphane
Tarihi binada çağdaş kütüphane Küçük Menderes
Bu içerik 558 kez okundu.
Advert

Bayındır ilçesindeki tarihi bir binada, 1925 ile 1929 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yapan Mustafa Necati'nin adının verildiği kütüphane açıldı. Bayındır Belediyesi ile yardımseverlerin desteğiyle kurulan Mustafa Necati Cumhuriyet Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı. Hasan Hulki Yönt Kültür Merkezi'nde kurulan kütüphanenin açılışına Kaymakam Mehmet Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, gazeteci yazar İsmail Uğural, kütüphanenin kurulmasında katkıları bulunan hayırseverler ve vatandaşlar katıldı.

İzmir milletvekili olan, hem ilk Milli Eğitim Bakanı hem de Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kurucu başkanı olan Mustafa Necati'nin Millet Mektepleri'nin kurucusu olduğunu hatırlatan Başkan Sesli, "Tarihi binada çağdaş bir kütüphane oluşturduk. Öğrencilerimizin çıkmak istemeyeceği, gerek kitap okuma, gerek araştırma gerekse ders dışında vaktini geçirebilecekleri güzel bir mekan oldu. İçerisindeki kitaplar ile eminim sadece öğrencilerimiz değil, her yaştan kitapsever de buranın müdavimi olacak. Çağımız, bilgi çağı. Belki internet ve teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak çok kolay ama okumanın, araştırmanın, öğrenmenin bir refleks haline gelmesinde kütüphaneler hala çok önemli" dedi. Mustafa Necati'nin erken yaşta kaybedilen önemli bir Cumhuriyet insanı olduğunu vurgulayan Sesli, onun adını ilçede yaşatacak olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Mustafa Necati'nin iki yakının da yer aldığı törende konuşan Milletvekili Murat Bakan ise İsmet İnönü'nün bir köy enstitüsü ziyaretinde bir kız çocuğunun çantasından köfte ekmekle birlikte bir dünya klasiği çıkardığını hatırlatarak, "İnönü, 'Ekmeğine kitabı katık eden çocuklar bu ülkeyi ileri götürecek' demişti. İşte burada da çocuklarımız ekmeğine kitabı katık edecekler" diye konuştu. Tören, oda orkestrası tarafından verilen mini konser ile son buldu.

Haber Merkezi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haberleri yalanladı!
Haberleri yalanladı!
Esrarengiz SMS yine sahnede
Esrarengiz SMS yine sahnede