Advert
Advert
Advert

Kestane yüz güldürdü

Kestane yüz güldürdü
Kestane yüz güldürdü Küçük Menderes
Bu içerik 1365 kez okundu.
Advert

Ödemiş’e bağlı Ovacık Yaylası’nda hava muhalefeti nedeniyle rekoltenin düşük olmasına rağmen kestane üretiminde altın yılını yaşadıklarını dile getiren tüccar ve kestane üreticisi Metin Yağcı, bu yıl yüzlerinin güldüğünü kaydetti.

Yaylanın verimli ve organik bahçelerinde kestane üretimlerini sürdürdüklerini dile getiren Yağcı, "Türkiye genelinde ürettiği kestanenin lezzeti ile tanınan Ovacık Yaylası’nda yetişen kestane, bu yıl da kilo fiyatı olarak 10-15 lira civarında müşterilerini bulmuştur. İtalya başta olmak üzere Lübnan, Ürdün ve Kuveyt gibi dış yabancı piyasaların yanında iç piyasada da yerini bulmasıyla bu sezonda üreticimiz, ürettiği kestaneden istediğini almıştır" dedi.

Üretim yollarının istedikleri düzeyde olmadığını dile getiren Metin Yağcı, "Ovacık Yaylası’nda ciddi anlamda üretimler yapılmasına rağmen üretim yollarının daha da güzel bir konuma gelmesini istiyoruz. Dışarıdan büyük tırlar gelmesi nedeniyle yollarımızın biraz daha düzgün hale gelmesi konusunda dışarıdan gelenlerin de aynı görüşü paylaştığını düşünüyoruz. Üretim yolları, hem Ovacık Yaylası’ndaki üreticiler hem de dışarıdan gelen tüccar ve alıcılar için daha düzgün olmalı” şeklinde konuştu.

Ovacık Yaylası’nda bu sezon don olayları ve olumsuz kötü hava şartlarının da kestane ağaçlarını etkilediğine dikkat çeken Yağcı, "Bazı kestane ağaçlarının da bundan zarar görmesi neticesinde ister istemez rekolte düşüklüğü olmasına rağmen yine de büyük çapta ürün gönderdik" ifadelerini kullandı.

Haber: Turgay KONURALP

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kan stoklarında yüzde 50 azalma
Kan stoklarında yüzde 50 azalma
Cumhur Şener çalışmalara başladı
Cumhur Şener çalışmalara başladı