Advert
Advert
Advert

Gençlik ve Kadın Kolları’ndan Diyanet İşleri’ne ortak tepki

Gençlik ve Kadın Kolları’ndan Diyanet İşleri’ne ortak tepki
Gençlik ve Kadın Kolları’ndan Diyanet İşleri’ne ortak tepki Küçük Menderes
Bu içerik 626 kez okundu.
Advert

CHP Ödemiş Kadın ve Gençlik Kolları, son günlerde Türkiye’nin gündemine oturan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çocuk evliliği hakkında açıklama yaptığı yönündeki haberlere dair ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.  CHP Ödemiş Gençlik Kolları Başkanı İsmail Semih Şanay ile CHP Ödemiş Kadın Kolları Başkanı Sezer Türkmenoğlu’nun imzalarıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

“Laik hukuk devleti kurallarına göre Anayasamız, gençlerimizin 18 yaşında reşit olduğunu hükmeder. Diyanet'in fetvası, Anayasamıza da aykırılık teşkil etmektedir. Yasalara aykırı olmasının yanı sıra bu uygulama, çocuklarımızın elinden çocukluğunu alan sapıkça bir düzenlemedir. 9 ve 12 yaş, çocuklar için anne babasıyla yaşayacakları bir yaştır. Çocuklarımızın anne babasının güvenli kollarından koparılarak sürekli devam edecek olan bir tecavüze mahkum bırakılması kabul edilemez. Çocuklar üzerinde böyle sapıkça düşünceleri olanları ve devletin kurumlarında yetkili olup bu açıklamayı yapanları Allah'a havale ediyoruz. Devlete ait bir kurum eliyle yapılan bu düzenleme ile oyun yaşındaki evlatlarımızı düşündükçe çıldıracak gibi oluyoruz. Bu fetvayı verenlerin çocukları yok mu? Zinayı engelleme imajı altında yapılan bu düzenleme, cinsel istismarın resmileştirilmiş ve onaylanmış halidir. 9 ve 12 yaşındaki çocuklar, zinayı dahi anlayamazken Diyanet İşleri yetkilileri, sapıkça fikirlerini yaptıkları açıklama ile gözler önüne sermiştir.

Reşit olmamış çocuklarımızın evlendirilmesi, ahlaka ve insanlığa aykırıdır. Toplumun en hassas noktalarından biri olan çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için çalışma yapması gereken Diyanet İşleri, bu fetvadan bir an önce vazgeçmeli ve özür dilemelidir. Aksi takdirde çocuklarımızın cinsel istismara uğramasının vebali fetva verenlerin boynunadır. Sapıkça verilen bu fetvalar, toplum ahlakına zarar vermekte ve açıkça cinsel istismara izin vererek teşvik etmektedir.”

Haber: Bilgehan Sakıcı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Tire’de Karadeniz fırtınası esti
Tire’de Karadeniz fırtınası esti