Advert
Advert
Advert

Balbay’dan teşekkür ziyareti

Balbay’dan teşekkür ziyareti
Balbay’dan teşekkür ziyareti Küçük Menderes
Bu içerik 616 kez okundu.
Advert

CHP ilçe teşkilatlarında ilçe başkanlıkları, kadın kolları seçimi ve gençlik kolları seçimlerinin gerçekleşmesinin ardından teşekkür turuna çıkan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Ödemiş’te İlçe Başkanı Mehmet Birlik ve partililerle bir araya geldi.

Coşkuyla karşılanan Balbay, “Bizzat bulunduğum kongrenizde gördüğüm,  CHP Ödemiş İlçe Kongresi’nin son derece dostane bir ortamda geçmesi idi. Bu nedenle öncelikle değerli İlçe Başkanı Mehmet ağabeyime ve diğer adayımız Erdem Bey ile Ödemiş’teki CHP’li arkadaşlarımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

2018’e girdiğimiz şu günlerde memleketin, dünyanın hali ortada. İran’da şu anda yaşananları görüyorsunuz, bir patlama havası görünüyor. Seçimi kim kazanırsa kazansın o dini liderin değişmeyeceği bir yapı var İran’da. 80’li, 90’lı yıllarında sloganımız, ‘Türkiye, İran olmayacak’ şeklindeydi. İran’da Humeyni gelirken onu şeriatçılar, sosyal demokratlar, sosyalistler, komünistler, milliyetçiler desteklediler. Humeyni, tam demokrasi vaadiyle geldi ama ilk işi kadınları kapatmak oldu. Kadınlar, 50 bin kişi Tahran’da yürüyüş yaptıktan sonra büyük bir kıyım yaşandı. Üniversiteler ayağa kalktı. Humeyni’nin cevabı da şu oldu: Bütün üniversiteler, iki yıllığına katılmıştır. Ondan sonra bu rejimi oturttular. Şimdi parlamentoda farklı partiler var ama o partiler, ülkeyi yöneteni belirleyemiyorlar.

“Tek adam mı, parlamento mu?”

Türkiye’de de birilerinin nerelerden kopya çektiklerini, kendilerini değişmez kılmak için neler yaptıklarını hepimizin gözleri önüne sermek için bunu paylaştım. Bunun bilincinde olarak Türkiye’de parlamenter sisteminin sağlaştırılması için önümüzdeki dönem her şeyi yapacağız. Çok zorlu bir dönem bizi bekliyor. Tek adam rejimi mi, parlamento mu? Bunu çok iyi anlatmamız gerekecek. Ben, Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara temsilcisi olarak görev yaparken 2003 yılında bu parlamento, Amerika’nın Türkiye işgaline karşı çıktı. Türkiye’ye 60 bin Amerikan askerinin gelmesi demek, onların burayı bir işgal gücü gibi kullanmasıydı demektir. Parlamento bunu ret edince Amerika da ‘Bunlarla uğraşmak zor. Bu tür ülkelerde bir kişi seçeceksin. Her şeye onun karar vermesini sağlayacaksın, onu ikna edeceksin’ dedi. Bu bir kişiyi ikna ettin mi her şeyi tamamlamış oluyorsun. Önümüzdeki dönem bu konuda bu toplum, çok ciddi bir karar verecek. 4 Şubat’taki büyük kurultaydan sonra dışa yönelik çalışmalar yapacağız. Önümüzdeki dönem için içimizde herhangi bir karamsarlık olmadığını, zor bir dönemden geçeceğimizin ama asıl olanın bu zor dönem değil, mücadele azmi olduğunu sizinle paylaşmaya geldim arkadaşlar” dedi.

“Adayımızın yanında olacağız”

CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Birlik, “Bizi sık sık ziyaret ederek onurlandıran değerli İzmir Milletvekilimiz Mustafa Balbay’a bir kez daha bizi yalnız bırakmadığı için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Zamanında ‘Genel başkanınız Baykal’ı değiştirin, oy vereceğiz’ diyen art niyetli insanlar, şimdi de Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu için söylüyorlar. Böyle şeylere asla taviz vermememiz gerekir. Önümüzde 2019 Yerel Seçimleri var. CHP İlçe Teşkilatı olarak adayımız kim olursa olsun onun yanında omuz omuza yer alacağız” ifadelerini kullandı.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kar durdu, kar temizliği sürüyor
Kar durdu, kar temizliği sürüyor
Yarıyıl tatilinde tiyatro keyfi
Yarıyıl tatilinde tiyatro keyfi