Advert
Advert
Advert

Taşeron işçiler için başvuru süreci başladı

Taşeron işçiler için başvuru süreci başladı
Taşeron işçiler için başvuru süreci başladı Küçük Menderes
Bu içerik 733 kez okundu.
Advert

Taşeron işçilerin kadro başvuruları, 2 Ocak 2018 itibariyle başladı. Taşeron işçinin kadro başvuruları 11 Ocak 2018 mesai bitimine kadar devam edecek. İşçiler, başvuruyu çalıştıkları kurumda yapacak. Sınav ve itirazlar sonucunda kesinleşen listedeki işçiler, 2 Nisan 2018’de kadroya geçecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler yetkilileri, taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci hakkında şunları söyledi: ”Kararname gereği 4 Aralık 2017 tarihinden itibaren görevde olanların hepsinden şu anda konuyla ilgili talep alıyoruz. Bu talepleri on günlük süre zarfında İzmir’e ileteceğiz. Yine kararname gereği İzmir’de merkez yetkililerinin doksan gün boyunca yapacağı çalışmalar var. Dolayısıyla şimdilik konuyla alakalı net bir durum yok, biz de bekliyoruz.”

İşçi kadrosu 2 Nisan’da

Resmi Gazete’de yayınlanan 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 23 ve 24’üncü maddelerine göre başvuru tarihi 11 Ocak’ta sona erecek. Başvurunun ardından süreç, tespit komisyonu incelemesi ve hak saliplerinin ilanı, ilana itirazlar, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı şeklinde devam edecek. Hak sahipleri, 2 Nisan 2018 tarihini geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek. Kapsama 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalışanlar dahil ediliyor. Başvuru yapanların Devlet Memurları Kanunu’nda devlet memuru olma şartlarını karşılaması gerekiyor. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık ve malullük aylığı almayanların başvurusu kabul edilecek ve bu kişilerin varsa çalışmalarına ilişkin dairelere açtığı davalardan feragat ettiğine dair yazılı beyanı istenecek.

Taşeronlar, başvuruyu önümüzdeki on günlük sürede çalıştıkları iş yerinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine ilgili formu eksiksiz doldurup dilekçe de ekleyerek yapacak. İnceleme sonunda hak sahiplerinin ilanı 12 Ocak-20 Şubat arası, ilana itirazlar 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin liste ilanı 24 Şubat-2 Mart, sınavın gerçekleştirilmesi 3-22 Mart, sınav kurulu itirazı 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı 27-31 Mart tarihlerinde yapılacak.

Başarı için en az 50 puan gerekecek

Yapılacak sınavın yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili dairenin internet sayfasında ilan edilecek. Sınav soruları, çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, 100 puan üzerinden değerlendirilip tutanağa geçirilecek. Başarı için en az 50 puan alma şartı aranacak. Taşeron işçilerin hem meslek hem de eğitim durumlarına göre soru sorulacak. Sınav sonucu, internet adresinde ilan edilecek ve bu tebligat yerine geçecek. Sorular, iştigal konusunda yetkili sınav kurulu tarafından hazırlanacak. Sürekli işçi kadrosuna geçenlerin herhangi bir şekilde yanıltıcı bilgi ve belge verdiği tespit edilirse herhangi bir tazminat ödenmeksizin istihdamlarına son verilecek, yapılan ödemeler de genel hükümlere göre tahsil edilecek.

Taşerona kadro başvurularında beş adet vesikalık fotoğraf, emekli ya da yaşlılık aylığı almadığına dair belge, sicil belgesi, başvuru sahibinin eklemek istediği belgeler sertifikalar, öğrenim durumu ile en son çalıştığı nitelik evrakları istenecek.

Ece Köseoğlu

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Akyol’un son yolculuğu memlekete
Tire’de Karadeniz fırtınası esti
Tire’de Karadeniz fırtınası esti