Advert
Advert
Advert

Yeni yılda ilk toplantı

Yeni yılda ilk toplantı
Yeni yılda ilk toplantı Küçük Menderes
Bu içerik 802 kez okundu.
Advert

Ödemiş Belediyesi’nin her ayın başında düzenlediği Olağan Meclis Toplantısı, salı akşamı saat 20.00’de Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası’nda bulunan Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda 11 madde, Meclis Başkanı Mahmut Badem tarafından belediye meclis üyelerine sunularak onaylandı. 11 maddenin ardından dilek ve teminiler konuşuldu.

İlçe genelinde mesleki eğitim, sportif, kültürel ve sanatsal kurslar açılması, bilimsel, kültürel ve sanatsal konularda toplantı, konferans, panel, sempozyum, tiyatro, sergi, defile, gezi gibi etkinlikler düzenlenmesi amacıyla yapılacak çalışmalarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılması adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün yazısının okunması hususunda konuşan Başkan Badem, Halk Eğitimi Merkezi ile Ödemiş Belediyesi’nin ortak ürettiği projelerin çok daha çeşitlenerek devam edeceğini belirterek, “Kültür Merkezi’ni açtık. Oradaki ve benzeri projelerdeki öğretmenlerin teminiyle ilgili geçmişte İlçe Milli Eğitim’le yaptığımız protokoller artık İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yapılacak. Dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle bir protokol imzalamamız gerekiyor onun için de başkanlığa yetki istiyoruz” dedi. Birinci maddenin ardından ikinci madde de meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Yılbaşından itibaren 14 lira

Üçüncü ve dördüncü maddelerin de meclis üyelerince onaylanmasının ardından bir diğer önemli konu olan beşince madde hakkında da tartışıldı. 2018 yılı için evsel katı atıkların toplama ve taşıma bedellerinin belirlenmesi konusuna dayanan beşinci madde hakkında konuşan Badem, şunları söyledi: “Protokol diyor ki: ‘Tam maliyet hesabında bir artış olmadığı takdirde yılın ilk gününden geçerli olmak üzere bu bedeller, yıllık üretici endeksindeki artış oranına göre her yıl arttırılacaktır.’ Yani Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranına göre bir artış olacağı söyleniyor. ÜFE, Kasım ayında yüzde 17.3 arttı. Aralık’ın ise yüzde 17 gelmesi bekleniyor. Şu anda BİOSUN’a bir ton çöpü 127 lira 99 kuruşa taşıtıyoruz. Yüzde 17 ilave ettiğimizde 150 lira 33 kuruş oluyor. Bu bedeli verecek durumda da değiliz. BİOSUN’daki arkadaşlara da söyledim, ‘ÜFE hesabı yerine maliyet hesabı yapalım’ dedim.  Maliyet hesabı da şu; mazotun artış oranı, asgari ücretteki artış ile kullanılan araçların yıpranma payları. Bunlar toplandığında ne çıkacak bilmesem de her halükarda yüzde 17’lik bir zammın altında çıkacağına inanıyorum. Daha önce her fırsatta çağdaş kapitülasyon olarak belirttiğim işin bir sıkıntısı.

Eğer bu yapılırsa bir ton çöpü 150 liraya taşıtacağız. Bunun yanında sokakta elliden fazla kişi sokak süpürüyor. Bu insanların maaşları, kullandıkları araçların mazotu, kullandıkları araçlar gereçler olmak üzere kişi başına 27 lira geliyor. 150 liralık fiyat, 170 liralara çıkıyor ki biz her ay merkezdeki abonelerden 12.5 lira alıyorduk yılbaşından itibaren 14 lira almaya başladık. Buna rağmen bu fiyatın Katı Atık Bedeli’yle karşılanması mümkün değil. Bunun komisyonda değerlendirilmesi gerekiyor.”

Salı Pazarı ve yeni hastane Şubat ortasında

Dilek ve Temenniler bölümünde güzel haberler veren Başkan Badem, ”Gölcük ikinci etap çalışmalarımız hızla ilerliyor. Salı Pazarı’nı 15 Şubat’ta açmayı hedefliyoruz. Yeni Devlet Hastanesi’nin yeşil alanlarını peyzaj malzemelerini belediye olarak temin ediyoruz. Dikim işleri de yine aynı şekilde belediye çalışanlarımız tarafından sürdürülüyor. Ödemiş’in yeni hastanesinin de Şubat ortalarında açılmasını hedefliyoruz. Şehir merkezindeki asfalt ve taş döşeme çalışmaları devam ediyor; Meşrutiyet Mahallesi Atilla ve Hayat Sokak’taki esnafları epeyce mağdur ettik fakat sonuç olarak başarılı ama eşgüdümün biraz daha zayıf olduğu bir çalışma gerçekleştirdik. İZSU, o bölgede çalışma yapacağını belirttiği için bizim ekiplerimiz çalışmalarını durdurdu. Yaklaşık 10 gün boyunca İZSU’nun çalışmaları tamamlanması bekledik. Oradaki esnafımız da kusurumuza bakmasın” dedi.

Küp Uçuran Kulesi’ne ödenek çıktı

Diğer gelişmeler hakkında da bilgiler veren Başkan Badem, “8 Ocak’ta çinicilik kursu başlıyor. Yine önemli bir projeye imza attık; ‘Haydi Öğrenciler Sinemaya’ projemiz de yine 8 Ocak’ta başlayacak. Birinci sınıftan yedinci sınıfa kadar olan öğrenciler, Kültür Bakanlığı’nın belirlediği Ertuğrul 1890, Son Mektup, İksir ve 120 filmlerini seyredecekler. Hafta içi beş gün saat 09.00’da başlayacak etkinliğe her gün 200 öğrenci götüreceğiz. Haftada bin öğrencimiz, bu projeden yararlanmış olacak. Taşıma işini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak. Bu projeyle özellikle kırsal kesimdeki çocuklarımızın sinema kültürüyle buluşmasını sağlayacağız. 15 Ocak Pazartesi günü Gelenekten Geleceğe Çocuk Oyunları ve Oyuncak Sergisi açılıyor. Sergi, Yıldız Kent Arşiv Müzesi’nde 29 Ocak’a kadar açık kalacak. Bunun yanında Birgi Mahallesi’nde bulunan Küp Uçuran Kulesi için 2 milyon liralık 2017 ödeneğini aldık, onun da restoresine başlayacağız. Şu anda ihaleye çıkma aşamasında olan kule için proje gözden geçirilecek” ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beydağ’da ücretsiz internetin adresi
Beydağ’da ücretsiz internetin adresi
İZSU'dan
İZSU'dan "paket içme suyu arıtma”