Advert
Advert
Advert

Kahvehanede yeni dönem

Kahvehanede yeni dönem
Kahvehanede yeni dönem Küçük Menderes
Bu içerik 4865 kez okundu.
Advert

Ödemiş’e bağlı Birgi’de son yıllarda kahvehane kültürü değişime uğradı. Tarihi mahallede artık kadınlar da kahvehaneleri doldurmaya başladı.

Birgi’de kahvehane işleten Özcan Kavacık, “Özellikle dizi, reklam, sinema filmlerinden sonra kahvehane kültürü değişti. Artık kadınlar da buralarda çalışıp oturabiliyorlar. Ev ortamı gibi bir ortam oldu. Burada daha evvel böyle bir ortam yoktu. Dizi ve reklamlardan sonra ortam tamamen değişti. Kadınlar, kahvehanelerde kendilerini daha rahat hissediyorlar. Bu değişimin Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

Ödemişli Alev Girgin, “Birgi’ye ara ara gezmeye geliyoruz. Son yıllarda müşteri olarak gelip kahvehanelerde oturabiliyoruz. Erkeklerle kadınlar eskiden ayrı otururlarken şu anda daha rahat bir şekilde, bir arada oturabiliyorlar. Bu kültür ilerledi” diye konuştu. Manisa’dan gelen Aysun Demirci ise, “Birgi’yi gezmeyi ve film setini görmek istedik. Buraya geldik ve kahvehaneye oturduk. Hep birlikte çayımızı, kahvemizi içip hoş zaman geçirdik. Burada sıkça çekilen filmlerin etkisiyle kahvehane kültürü değişime uğramış oldu” ifadelerini kullandı.

Birgili Şadi Durak, “Bir sıkıtımız yok, herkes memnun. Eskiden kahvehanelerde yalnız erkekler otururdu. Fakat bu durum değişmeye başladı. Bundan gurur duymaktayız. Kahvehane kültürü bazında kadınların fendinin erkekleri yeneceğine inanıyorum” dedi.

Adana’dan Birgi ye gelen Olcay Özsoy ise, “Kızımla birlikte tarihi dokusunu bildiğimiz için Birgi’ye geldik. Tarihi yerleri gezerken bu kahvehaneyi gördük. Kadınların burada olduklarını bildiğimiz için gelip rahatlıkla çayımızı kahvemizi yudumladığımız bir yer çok sevindik. Tarihi bir yerdeki kahvehanelerde kadınların erkeklerle oturması beni çok mutlu etti. Kızımla birlikte çayımızı, kahvemizi rahatlıkla içebiliyoruz. Çok memnun oldum” şeklinde konuştu.

Kahvehane işletmecisi Hatice Kavacık, “Bu gelişme, kültürel değişimin yanında kadınlara yeni bir iş kapısı açtı” dedi.

Haber: Turgay KONURALP 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu:
Kılıçdaroğlu: "Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız Kocaoğlu'ndan ders alacaksınız"
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!
Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana!