Advert
Advert

Haftada iki kaşık tahin pekmez yiyin

Haftada iki kaşık tahin pekmez yiyin
Haftada iki kaşık tahin pekmez yiyin Küçük Menderes
Bu içerik 2539 kez okundu.

Kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri de enerji verici ve besleyici özelliği ile tahin-pekmez ikilisidir. İnsanın içini ısıttığı gibi, tatlı ihtiyacının da daha sağlıklı bir şekilde karşılanmasını sağlar. Ancak fazladan kalori ve kilo alımının önüne geçmek için bu geleneksel yiyeceğin kontrollü ve ölçülü tüketimi önemlidir. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Emine Yüzbaşıoğlu, tahin pekmezin faydaları ve tüketiminde dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi verdi.

“Sağlıklı olduğunu düşünerek ölçüyü kaçırmayın”

Yüzbaşıoğlu, “Soğuk havalarda akla gelen ilk lezzetlerden biri pekmez. Pekmez denildiğinde de akla ilk gelen tahindir. Sağlık açısından çok faydalı olan tahin ve pekmezi tek olarak sevmeyenler, karıştırarak tüketmeyi tercih eder. Enerjisi oldukça yüksek olan tahin ve pekmezin tüketimi sınırlandırılmalı, mümkünse iki tatlı kaşığını aşmamalıdır. Bu karışım için dikkatli olunması gereken en önemli nokta ise doğru oranın kullanılmasıdır. Tahin pekmez hazırlanırken amaç, pekmez tüketimini artırmak olmalıdır, tahin sadece lezzet verici olarak düşünülmelidir. Örneğin; bir çay bardağı pekmez için eklenecek tahin en fazla yarım çay bardağı olmalıdır. Bu oran, enerji içeriğinin dengede olmasını sağlar. Her sağlıklı yiyeceğin fazlasının sağlığımız için gizli bir tehlike olduğu unutulmamalıdır. Susamın değişik işlemlere tutulması ve ezilmesi sonucunda elde edilen tahin; soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Vücut direncini artırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca hastalık döneminin de daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücut direncini artırır. Hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır.

Ham maddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Zengin miktardaki kalsiyum içeriği, kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum içeren besin maddelerinin tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Tahin mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır” dedi.

Karaciğer ve midenin dostu pekmez, öksürüğü de kesiyor

Üzüm, dut, keçiboynuzu ve harnup gibi pek çok çeşidi bulunan pekmezin kan yapıcı özelliğe sahip olduğunu da dile getiren Yüzbaşıoğlu, “Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini artırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, kan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir. Son dönemlerde keklerde, pastalarda, tatlılarda şeker yerine kullanılmaktadır. Özellikle pekmez sevmeyen çocuklara pekmez yedirmek amacıyla kullanılan bu yöntem, sağlık açısından oldukça faydalıdır” ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi