Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Patatesleri 12 ay saklayacak

Patatesleri 12 ay saklayacak
Patatesleri 12 ay saklayacak Küçük Menderes
Bu içerik 4339 kez okundu.
Advert

Ödemişli üretici Levent Korukoğlu, 45 dekarlık arazisinde ürettiği organik patateslerin soğuk hava deposunda saklanarak çürümemesi için İstanbul’dan bir firma ile anlaşma yaptı. Akrabası Derya Dinlenmez ile birlikte İl Tarım Müdürlüğü’nden aldıkları organik patates sertifikası ile işe başlayan Korukoğlu, organik patatesin kilosunu büyük mağazalara 2.5-3 lira arasında satmanın mutluluğunu yaşıyor.

Patateslerin sıcaklardan etkilenmemesi için iki üreticiye İstanbullu makine mühendisi Hilmi Sözer‘den bir teklif geldi. Sözer, 100 ton kapasiteli kendi ürettiği soğutma tesisini kurmak için Ödemiş’e gelerek Korukoğlu ve Dinlenmez’e soğutma makinesinin resimlerini gösterdi. 170 metrekarelik alanda patateslerin saklanması için soğuk hava tesisinin kurulmasına karar verildi. Tesiste kullanılacak cihazlar, bilgisayar kontrolünde muhafaza odasının nem oranını, karbondioksit oranını kontrol edebilecek kapasitede çalışacak.

Korukoğlu, “Bu tesis sayesinde 12 ay müddetle patateslerimizi depomuzda saklayacağız. Zaten toptancı müşterilerimiz hazır. 250 ton güz patatesini satışa sunacağız. Sayın Hilmi Sözer‘e patateslerimizi çürümekten kurtardığı için teşekkür ederiz” dedi.

Haber: Turgay KONURALP

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PERİNÇEK, KİRAZLILARA SESLENDİ
PERİNÇEK, KİRAZLILARA SESLENDİ
İzmir 2050'ye odaklandı
İzmir 2050'ye odaklandı